Na spacerze po Biskupiej Górce, poprowadzonym przez Wojciecha Ostrowskiego i zorganizowanym przez Stowarzyszenie WAGA zobaczyliśmy, że jest to miejsce niezwykłe. Z tego powodu postanowiliśmy odwiedzić wystawę „Biskupia Górka z bliska”. Nie da się ukryć, że nasz apetyt był wielki po tym, co zobaczyliśmy na żywo nie tak dawno temu.

Biskupia Górka w Centrum HewelianumWystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie WAGA, któremu partnerowały Centrum Hewelianum, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Fundacja Karrenwall. Projekt współfinansuje Urząd Miasta Gdańska.

Redita Napoleońska, w której odbywa się wystawa, jest według nas lokalizacją marzeń. Tak jak fortyfikacje Biskupiej Górki, pełniła ona przez wiele lat rolę obronną. Wprowadziło nas to w odpowiedni „klimat” do oglądania. A jest co oglądać. Archiwalne zdjęcia Biskupiej Górki udowadniają, że duże zmiany powojenne jakby ominęły tę okolicę. Zdjęcia modelek w przedwojennych strojach na tle kamieniczek również dodawały klimatu. Jeśli by te fotografie odpowiednio postarzyć, trudno byłoby je uznać za współczesne.
Dużą część wystawy stanowią zdjęcia mieszkańców Biskupiej Górki w ich domach. Co ciekawe – największe wrażenie zrobiły na nas dwa zdjęcia klatek schodowych w kamienicach. Te miejsca fotografiach mają w sobie to „coś”, co sprawia, że trudno o nich zapomnieć.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9ah6skqSA48[/youtube]

Serdecznie polecamy wszystkim obejrzenie tej wystawy, której zdjęcia czy to archiwalne, czy współczesne, niewątpliwie przywołują aurę czasów przedwojennych i pozwalają odkryć tę nadal mało znaną część Gdańska.

Chętni mogą zobaczyć „Biskupią Górkę z bliska” do 31 lipca, w każdy dzień oprócz poniedziałków między 12 a 17. Wstęp na wystawę jest wolny.

Tekst: Pamela Filipczyk i Marek Zalewski – studenci Wydziału Historii UG, specjalizacja edukacja regionalna, odbywający praktyki studenckie na iBedeker.pl