Bohaterowie wieczoru

W Muzeum Miasta Gdyni odbyła się promocja płyty „Gdynia lata 20 i 30. Multimedialna historia w obrazkach i anegdotach” opowiadającej o początkach Gdyni. Wszyscy zebrani w czwartkowe popołudnie w muzeum mogli nie tylko ją zakupić i obejrzeć fragmenty prezentacji, ale także dowiedzieć się skąd wziął się pomysł, by w ten sposób zaprezentować historię miasta. Jak często w takich sytuacjach bywa, decydowały przypadkowe spotkania i rozmowy.

– Nie chcieliśmy, żeby to była książka, ale też wiedzieliśmy, że musimy uniknąć przedstawiania Gdyni w slajdach, bo z takimi wydawnictwami możemy się spotkać. Zależało nam na tym, żeby historia była lekka i łatwo przyswajalna z dowcipnymi obrazkami i anegdotami – mówiła podczas prezentacji Urszula Morga z pracowni Esy-floresy, współautorka płyty, która – jak sama przyznała – nie jest rodowitą gdynianką, ale zakochała się w mieście od pierwszego wejrzenia.

Małgorzata Sokołowska z kolei zdradziła, jak powstał pomysł na taką publikację. Okazuje się, że asumptem była dyskusja z historykiem, prof. Jerzym Eislerem, który w jej trakcie zaznaczył, że Gdynia powstała trochę jak Nowa Huta w Krakowie.

– Tego nie mogłam mu wybaczyć, musiałam coś zrobić – śmiała się, dodając, że jeszcze bardziej w przekonaniu, że musi trzeba wymyślić wyjątkową publikację o mieście, utwierdziło ją spotkanie z młodymi ludźmi, którzy przyjechali na ostatni festiwal Heineken Open’er z Łodzi.

– Zapytali mnie najpierw jak dojść do morza, by później uzupełnić, czy to prawda, że Gdynia powstała w latach 60. To ostatecznie przesądziło, że zawzięłam się i zdecydowałam, iż rozpocznę nad nią pracę – dodała.

Płyta, jak przyznają jej autorki, jest lekcją historii o mieście, którego budowa i rozkwit do teraz imponuje mieszkańcom i turystom. Całość podzielona jest na pięć części: Wizjonerzy, Marynarka Wojenna, Port, Lotnisko i Miasto. Na prezentacji nie zabrakło władz miasta z wiceprezydentem Gdyni Michałem Guciem na czele. Co ważne, pojawili się także młodzi gdynianie. To dla nich, w głównej mierze, jest przeznaczone to wydawnictwo. Spotkanie poprowadził Marek Lesiński, dziennikarz Radia Gdańsk, który użyczył swojego głosu na płycie. Nie omieszkał zaznaczyć, że praca nad nią trwała kilka miesięcy, choć czas jej trwania wcale na to nie wskazuje.

W trakcie prezentacji odbył się mini-quiz z wiedzy o Gdyni. Później przyszedł czas na kwiaty, gratulacje, podziękowania i rozmowy kuluarowe, które trwały równie długo, jak główne wydarzenie. Jak zapowiadają autorki, to nie koniec ich aktywności na polu historyczno-multimedialnym. W serii planowane są bowiem jeszcze: „Gdynia lata wojny i okupacji”, „Gdynia lata 50” oraz „Historia Gdyni dla dzieci”.

Płytę „Gdynia lata 20 i 30. Multimedialna historia w obrazkach i anegdotach” można w cenie 35 zł nabyć m.in. w księgarni Muzeum Miasta Gdyni, księgarni Róża Wiatrów (ul. Starowiejska 35) oraz w wydawnictwie Oficyna Verbi Causa (ul. Ruch Oporu 11). Ma trafić także do szkół i być pomocą dla nauczycieli historii, którzy dzięki niej być może częściej będą próbowali zainteresować uczniów historią ich miasta.

Autor: Franciszek Zawadzki