Brytyjski niszczyciel HMS Walney

Przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte zacumowały okręty Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO, które wezmą udział w  planowanych na przyszły tydzień manewrach przeciwminowych na Bałtyku. Zespołem dowodzi polska Marynarka Wojenna, a okrętem flagowym jest ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI”.

Z Nabrzeża Oliwskiego w Nowym Porcie można (z trudnością) podejrzeć brytyjski okręt HMS „Walney”, holenderski HNLMS „Middelburg”, niemiecki FGS „Passau” i okręt flagowy ORP Kontradmirał Xawery CZERNICKI.

Okręty odpłyną z Gdańska w poniedziałek o godz. 9.

Okręty wzbudziły spore zainteresowanie gdańszczan. Wzdłuż ogrodzenia terenów portowych wędrowały rodziny z dziećmi, a co bardziej zawzięci penetrowali porastające teren chaszcze, w celu znalezienia najdoskonalszego miejsca do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Aż szkoda, że radni dzielnicy nie wpadli na pomysł, żeby wykorzystać fakt wpłynięcia jednostek do zorganizowania Dnia Otwartego Nowego Portu. Może przy następnej okazji…?

Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie Marynarki Wojennej RP, do Gdańska przybył również belgijski BNS „Aster” ale ja go (chyba) nie widziałam.

Uwaga! Okręty nie są widoczne z Westerplatte