Oświetlony za dnia Węzeł Karczemki

Najnowszy komunikat prasowy Biura Prasowego UMG informuje, że od początki kwietnia na Gdańsku spocznie obowiązek pokrywania kosztów oświetlenia części Obwodnicy Trójmiejskiej.

Dla gdańszczanina, który odprowadza podatki, oznacza to pokrywanie owych kosztów z własnej kieszeni, co nie dziwi, wszak pobieranie podatków temu właśnie służy. Należy mieć nadzieję, że Miasto nie będzie tak rozrzutne jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która za dnia oświetla budowę wielkimi lampami, próbując konkurować ze słońcem…. (zdjęcie z soboty, 18 marca 2011, tuż przed południem).

A tak przy okazji. W miniony weekend na Węźle Karczemki pojawiło się długo wyczekiwane poziome oznakowanie drogi. Niestety, żółta farba użyta do ich malowania w najbardziej strategicznych punktach, w ciągu sześciu dni została wytarta. Być może jakość farby jest niewłaściwa, być może GDDKiA nie ma pieniędzy na lepszą. Póki co jednak stać ją na podwójne wyrzucanie pieniędzy w błoto – oświetlanie węzła w ciągu dnia i wykonywanie prac drogowych, które wymagają natychmiastowych poprawek.

Komunikat Biura Prasowego:

Od pierwszego kwietnia Gdańsk będzie pokrywał koszt energii zużytej do oświetlenia gdańskiej części Obwodnicy Trójmiasta.

Na podstawie umowy zawartej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Miasto Gdańsk przejmie w bieżącym roku 592 punktów oświetleniowych. Natomiast utrzymaniem 48 punktów oświetleniowych zajmie się ENERGA OŚWIETLENIE sp. z.o.o.

Punkty oświetleniowe umieszczone są na węzłach drogowych Wysoka, Barniewicka i Matarnia. Od 1 kwietnia Miasto Gdańsk będzie pokrywało koszt energii elektrycznej, zaś po przejęciu urządzeń, które nastąpi w dniu 1 czerwca 2011, poniesie również koszty związane z ich bieżącym utrzymaniem. Łącznie koszty poniesione przez miasto wyniosą 240 000 zł, w tym:

– koszt zużytej energii 170 000 zł.,

– koszt utrzymania oświetlenia 70 000 zł.

W roku 2012 Gdańsk przejmie kolejne urządzenia oświetleniowe zlokalizowane na:

– węźle Karczemki na połączeniu trasy W-Z z istniejącą obwodnicą,

– węźle Lipce na połączeniu ul. Trakt Św. Wojciecha z Obwodnicą Południową,

– węźle Olszynka na połączeniu trasy Sucharskiego z Obwodnicą Południową.

W sumie przejętych zostanie 1186 punktów oświetleniowych o mocy 242 kW.

Łączny koszt utrzymania przejętego oświetlenia w 2012 roku wyniesie 880 000 zł, w tym:

– koszt zużytej energii 620 00 zł.,

– koszt utrzymania oświetlenia 260 000 zł.

Przewidywany koszt utrzymania oświetlenia w 2013 roku wyniesie 1 070 000 zł, w tym:

– koszt zużytej energii 750 000 zł.,

– koszt utrzymania oświetlenia 320 000 zł.

Zakłada się, że oświetlenie ma pracować według dotychczasowego schematu – pełne oświetlenie w godz. 22.00 – 23.00, od zmierzchu do godz. 22.00 i od godz. 23.00 do świtu – załączone 1/3 oświetlenia.