We wtorek, 6 grudnia, w Instytucie Kultury Miejskiej odbył się wykład ,,Konserwacja zabytków 1945-2000’’, ostatni w tym roku z cyklu Akademii Gdańska. Prelegentem był prof. Marcin Gawlicki, architekt, konserwator zabytków, badacz, historyk architektury.

Konserwacja zabytków 1945-2000,,Obok ogólnie dostępnych i wielokrotnie powtarzanych informacji dotyczących dzieła odbudowy Gdańska po zniszczeniach wojennych, pozostaje nie tak popularny, niekiedy nawet tajemniczy obszar wiedzy dotyczący nieznanych wydarzeń i faktów związanych z historią konserwacji poszczególnych zabytków. Przez ponad połowę stulecia zmieniały się nie tylko teorie i zasady konserwatorskie, ale także możliwości realizacji wielu zamierzeń i planów konserwatorskich. Oglądając współczesne efekty działań architektów i konserwatorów warto poznać profesjonalne uwarunkowania niegdyś podejmowanych decyzji – mówił prof. Marcin Gawlicki.

Podczas wykładu prof. Gawlicki poruszał tematy dotyczące m.in. zasad projektowania w architekturze, a także opowiadał o ustalonych w 1948 r. zasadach odbudowy Gdańska, do których należały założenia takie, jak: odtworzenie historycznej sieci ulic i bloków zabudowy, likwidacja zabudowy eklektycznej XIX i XX wieku czy zmniejszenie intensywności zabudowy poprzez nieznaczne wycofanie elewacji od strony dziedzińców. Czy rzeczywiście zastosowano się do ustalonych zasad?