Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na inaugurację cyklu spotkań z pomorskimi literatami, poświęconych ich prywatnym bibliotekom. Gościem pierwszego spotkania będzie Stefan Chwin.

stefan chwinZaproszenie:

Pisarze opowiedzą m. in. o swoim stosunku do idei gromadzenia książek, logice tworzenia zbiorów oraz o ich najcenniejszych pozycjach. Każdej rozmowie towarzyszyć będzie pokaz wybranego przez gościa filmu, poprzedzony prelekcją na temat jego związków – oczywistych i nieoczywistych – z literaturą.

Spotkanie pierwsze:
Moja biblioteka: Stefan Chwin
Prowadzenie: Krystyna Chwin

Projekcja „Kino/Literatura” film-niespodzianka:
Co do czytania można znaleźć na tylnym siedzeniu nowojorskiej taksówki?
Prelekcja: Stefan Chwin

Stefan Chwin:

Książki w naszym mieszkaniu zajmują wszystkie pokoje, łącznie z kuchnią. Nawarstwiały się całymi latami, są więc obrazem naszego dojrzewania i rozwoju. Znajdują się wśród nich nawet takie, które w czasach dzieciństwa wygrzebałem w podziemiach mojego domu rodzinnego ze zwałów książek i druków poniemieckich. Osobne miejsce zajmują książki „czarne”, niebezpieczne, podstępne i wrogie. Na przykład parę półek dzieł i rozpraw o samobójstwie, które zbierałem w wielu księgarniach świata oraz Mein Kampf i książki o Hitlerze. Jasnym światłem świecą książki z autografami i dedykacjami wielkich pisarzy, przede wszystkim Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Mirona Białoszewskiego. A także stare mapy Gdańska, Europy i świata, atlasy geograficzne, zbiory fotografii, dokumentów i listów, bez których nie wyobrażam sobie żadnej prawdziwej rodzinnej biblioteki. Jako jej część traktuję także moją kolekcję minerałów, skamielin i muszli, którą można czytać z równą uwagą jak książki o mrocznych tajemnicach Ziemi.

Tytuł: Stefan Chwin – Czytanie Pomorza. Biblioteka
Lokalizacja: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2014-09-23