Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Oliwska Drużyna Najemna Inogici zapraszają na pokazy grup rekonstrukcyjnych z epok od średniowiecza do czasów napoleońskich.

Komunikat prasowy:

Podczas imprezy goście będą mieli okazję przenieść się w czasie zwiedzając twierdzę, obozowiska rekonstruktorów oraz przyglądając się ich występom. W imprezie weźmie udział dziewięć grup rekonstrukcyjnych z całego Pomorza.

Odbędzie się turniej wczesnośredniowieczny oraz walki późnośredniowieczne w formule pełnokontaktowej co zapewni niesłychaną widowiskowość oraz dynamikę pojedynków. Wśród zawodników znajdą się utytułowani rycerze walczący w ramach reprezentacji Polski na Bitwie Narodów – rycerskich mistrzostwach świata. Część średniowieczną zwieńczać będzie turniej łuczniczy. Część średniowieczną powstaje przy współpracy z Oliwską Drużyną Najemną Inogici.

Obóz i musztrę rodem z epoki napoleońskiej zapewni 12 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego. Co pół godziny muzykę z epoki przerwie również huk wystrzału z działa. Napoleończycy również dumnie będą prężyć piersi podczas musztry i ćwiczeń bojowych.

O część historyczną zadbają przewodnicy z Twierdzy Wisłoujście, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W cyklu 10 minutowych wykładów, będą objaśniali jak zmiana uzbrojenia wojsk miała wpływ na architekturę obronną twierdzy. Ponadto każdy będzie mógł sprawdzić jak ciężki jest miecz, podejrzeć obóz wojsk napoleońskich oraz wziąć udział w zabawach plebejskich z nagrodami. Z pewnością impreza Wehikuł Czasu, która będzie organizowana po raz drugi, będzie znakomitą propozycją na sobotni wypad rodzinny.

Plan ramowy imprezy:

10.00 – Otwarcie bram Twierdzy.
11.00 – Uroczyste powitanie gości, prezentacja drużyn salwa na przywitanie.
11.15 – Krótka prelekcja na temat ludności pruskiej, słowiańskiej i skandynawskiej u ujścia Wisły we wczesnym średniowieczu. Prezentacja postaci Wulfstana i jego relacji – Piotr Celej
11.25 – Prezentacja Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici- szyki dawnych wojów, uzbrojenie oraz pokaz walki w kręgach.
12.00 – Turniej bojowy wczesnośredniowieczny.
12.30 – Turniej łuczniczy ogólnośredniowieczny
13.05 – Krótka prelekcja na temat Mistrza Ujścia i jego siedziby w Wisłoujściu – Piotr Celej
13.10 – Prezentacja Fabryki Świń, pojedynki późnośredniowieczne w stylu pełno kontaktowym
13.50 – Turniej łuczniczy
14.20 – Prelekcja Bitwa Oliwska 1627 – Maciej Flis
14.35 – Walki 2 vs 2 późnośredniowieczne
14.40 – Turniej łuczniczy finały
15.10 – Krótka prelekcja na temat Twierdzy Wisłoujście w czasach napoleońskich – Łukasz Sobczak
15.20 – Pokaz musztry i strzelania muszkietów w wykonaniu 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego
16.45 – Zakończenie imprezy prezentacją grup rekonstrukcji

 

Tytuł: Impreza historyczna Twierdza Wisłoujście
Lokalizacja: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Data: 2012-09-29
Godzina zakończenia: 17:00