W ramach Europejskiej Nocy Muzeów „Wyspa Skarbów” GAK, zaprasza na nadzwyczajny pokaz multimedialny oraz prelekcję Bartosza Gasta „Wyspa Sobieszewska – kurort, kąpielisko na rok 1930 – 1931″.

Przyczynkiem wydarzenia stał się odnaleziony przypadkowo przewodnik turystyczny – „Kurort i kąpielisko Bohnsack” 1930 – 1931, wyd. Towarzystwo Upiększające z siedzibą w Sobieszewie. Prospekt na lata 1930 – 1931 zawiera rekomendowane przez autorów restauracje, kawiarnie i miejsca noclegowe do jakich należało się udać podczas krótszego lub dłuższego pobytu na Wyspie Sobieszewskiej. Wyjątkowym dodatkiem jest mapka przedstawiająca Wyspę Sobieszewską wraz numeracją domów i spis ówczesnych mieszkańców Wyspy.

Bartosz Gast, entuzjasta Sobieszewa, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej oraz wiceprzewodniczący zarządu w Radzie Osiedla Wyspa Sobieszewska od kilku lat zbiera widokówki i tworzy własną kolekcję pocztówek z Wyspy Sobieszewskiej. W jego zbiorach, oprócz starych widokówek z początku XX wieku, znajdują się ciekawe pocztówki Sobieszewa z lat 50-tych, 60- i 70-tych.

Tytuł: Wykład – Wyspa Sobieszewska – kurort, kąpielisko na rok 1930 – 1931
Lokalizacja: Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”, ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2011-05-14