Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Produkcja okrętowa i rozbudowa Stoczni Gdańskiej i Stoczni Schichaua w latach 1920-1945 – wykład


NAwigacja Wydarzeń

Towarzystwo Dom Uphagena serdecznie zaprasza na pierwszy wykład 2017 r. z cyklu „Kultura dawnego Gdańska”. Tym razem prelegentem będzie dr Marcin Westphal. Przedstawi referat zat. „Produkcja okrętowa i rozbudowa Stoczni Gdańskiej i Stoczni Schichaua w latach 1920-1945”. Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia 2017 r. (środa) o godz. 17.00.

Podczas wykładu przedstawiona zostanie historia Stoczni Gdańskiej i stoczni Schichaua w okresie od zakończenia I wojny światowej do roku 1945, ze szczególnym uwzględnieniem procesu rozbudowy zakładów, zmian w strukturze ich produkcji oraz zatrudnienia. Szerzej omówione zostaną przygotowania obu przedsiębiorstw do rozpoczęcia produkcji zbrojeniowej dla III Rzeszy, a także przekształcenia jakie nastąpiły w latach II wojny światowej. Poruszona zostanie również tematyka związana z ewakuacją stoczni w początkach 1945 roku oraz ich zajęciem przez wojska radzieckie.
Referent jest historykiem i archiwistą, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, wieloletnim pracownikiem Archiwum Państwowego w Gdańsku. Od 2008 r. jest zatrudniony w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję Kierownika Działu Wystawienniczego. Autor książki „Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-Boota typu XXI”, współautor książki „Śladami ludzi morza. Jan Stankiewicz – kapitan żeglugi wielkiej”. W sferze jego zainteresowań badawczych znajdują się: działania wojenne na morzach i oceanach w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem roli niemieckiej broni podwodnej, niemieckie budownictwo okrętowe i przemysł stoczniowy, a także polskie i niemieckie wojskowe planowanie strategiczne i operacyjne.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
25/01/2017
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
zł10
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena
Długa 12
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.domuphagena.pl/