Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Premiera dwóch słuchowisk „Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej 2”


NAwigacja Wydarzeń

Dokładnie rok po publikacji audioprzewodnika oraz mapy z wyznaczoną nową trasą spacerową po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, Stowarzyszenie Arteria oraz Instytut Kultury Miejskiej zapraszają na premierę dwóch słuchowisk. W projekcie „Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej 2” kontynuujemy przybliżanie codziennego życia pracownic i pracowników stoczni.

Komunikat Instytutu Kultury Miejskiej:

Dzięki dotacji z Samorządu Województwa Pomorskiego udało nam się zebrać kolejnych dziesięć relacji mówionych.
Tematem pierwszego słuchowiska jest wodowanie statków. O wydarzeniu opowiadają zarówno konstruktorzy i nadzorcy produkcji, jak i robotnicy oraz robotnice pracujący na poszczególnych wydziałach.

– Słyszymy głosy osób, które w wodowaniach uczestniczyły jako obserwatorzy i obserwatorki. W narracje włączone są także archiwalne teksty z gazet – informuje Anna Miler, koordynatorka projektu. Będzie się można dowiedzieć, jakie polecenia wydawano przy wodowaniu statku, czym różniły się wodowania boczne od wzdłużnych oraz ile statków było produkowanych w Stoczni Gdańskiej. Ciekawą informacją jest opis wyboru matki chrzestnej dla statku.
Drugie słuchowisko rozpoczyna cykl nagrań „Zawody kobiet w Stoczni”. W pierwszej części zaprezentowane są przedstawicielki kilku zawodów: strażaczki, suwnicowe, sprzątaczki oraz pracownice służby zdrowia (lekarki, pielęgniarki, salowe). – Są to materiały unikatowe, bardzo interesujące z wielu perspektyw. O zawody pań zapytałyśmy również panów, którzy opowiedzieli nam o nich ze swojej perspektywy – uściśla Marta Tymińska, współautorka scenariusza. – Chcemy pokazać nie tylko różnorodność zawodów, które wykonywały kobiety, ale także ich spojrzenie na dawną Stocznię Gdańską i swoją rolę w tym zakładzie – kończy Anna Miler.
Oba słuchowiska trwają 30 minut i będzie można ich wysłuchać na stronie www.art-eria.pl oraz www.metropolitanka.ikm.pl.
Poza nagraniem rozmów zebranych zostało wiele skanów fotografii i dokumentów związanych z pracą w stoczni. Wszystkie pamiątki trafią do cyfrowego archiwum. Dodatkowym aspektem projektu jest aktywizacja osób starszych – do tej pory udało się zebrać opowieści kilkunastu osób, które były związane ze Stocznią Gdańską w różnym okresie jego działalności. Osoby te pracowały na różnych stanowiskach, co daje możliwość zaprezentowania różnych wspomnień o codzienności w tym zakładzie pracy.

„Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej” jest projektem herstorycznym realizowanym przez Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej oraz osobami z grupy społecznej skupionej wokół projektu „Metropolitanka”, na którego dotychczasowym dorobku jest oparty. Projekt dofinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.
Kontynuacja projektu:

Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej prowadzi kilka działań pod wspólną nazwą „Stocznia jest kobietą”. Ubiegłoroczny projekt został doceniony w środowisku edukatorów oraz animatorów kultury – został laureatem w konkursie EDUinspiracje Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz prezentowany podczas ogólnopolskiej Giełdy Projektów organizowanej przez Narodowej Centrum Kultury.

Obecnie rozpoczyna się trzecia edycja projektu „Stocznia jest kobietą”. Tym razem podtytuł projektu brzmi „projekt seniorów i seniorek”, bowiem głównymi odbiorczyniami i odbiorcami działań będą ludzie starsi. Projekt zakłada aktywizację pomorskich seniorek i seniorów na gruncie społecznym i cyfrowym poprzez serię warsztatów między innymi z zakresu obsługi komputera oraz tabletu a także nauki obsługi przeglądarek internetowych i mediów społecznościowych. Podczas projektu zostaną zarejestrowane historie seniorek i seniorów dotyczące pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej. Archiwizowane będą fotografie i dokumenty. Rezultatami projektu tworzonego dla i wspólnie z seniorkami i seniorami będą: aplikacja mobilna, słuchowiska, wywiady oraz trasy spacerowe po terenach postoczniowych prowadzone także przez seniorów i seniorki.
Projekt „Stocznia jest kobietą. Projekt seniorek i seniorów” realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

Szczegóły

Data:
10/12/2014
Godzina:
17:00 - 18:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl