Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Posłuchaj Gdyni: Gdyńskie pomniki – spacer historyczny


NAwigacja Wydarzeń

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na spacer realizowany w ramach projektu „Posłuchaj Gdyni”. Na trasie naszego spaceru odnajdziemy różnorodne gdyńskie pomniki, pamiątkowe rzeźby i tablice. Odwiedzając kolejne lokalizacje usłyszymy wspomnienia o postaciach i wydarzeniach upamiętnionych w ten szczególny, pomnikowy sposób.

Tożsamość Gdyni kształtowali inżynierowie i robotnicy, marynarze, przedsiębiorcy, urzędnicy, artyści. Wszyscy uczestniczyli w burzliwej historii miasta, w której po międzywojennej euforii przyszedł tragiczny czas niemieckiego terroru i komunistycznej opresji. Wydarzeniom i postaciom szczególnie ważnym w dziejach Gdyni poświęcone są pomniki rozsiane w różnych miejscach miasta.

Muzeum Miasta Gdyni przechowuje bogate zbiory kultury materialnej i niematerialnej, między innymi nagrane w ostatnich latach relacje gdynian dotyczące dziejów miasta i jego mieszkańców. Obok wartości poznawczej niosą one również wielki ładunek emocjonalny, a siła przekazu owych relacji rośnie, gdy można ich wysłuchać w miejscach, z którymi są związane. Zachęcamy zatem do „posłuchania Gdyni”.

Na mapie zaznaczyliśmy trzy różne ścieżki tematyczne: Orłowo historyczne, Gdyńskie pomniki i Grudzień ’70. Każda z tych tras pozwala odkryć miasto z innej perspektywy, budzi namysł nad przeszłością i umożliwia zapoznanie się z historią – zarówno tą wielką, jak i całkiem lokalną.

Opowieści świadków historii można wysłuchać w formie podcastów za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej. Aplikacja uzupełniona została o materiał ikonograficzny ukazujący miasto w różnych momentach oraz materiały opisowe objaśniający historyczny kontekst wybranych opowieści.

UWAGA! 
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy w muzealnym Ośrodku Edukacji przy ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni, pod adresem mailowym: [email protected] lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37
Pierwszych 30 osób, które dokona rezerwacji miejsc zostanie poinformowanych drogą mailową o miejscu rozpoczęcia spaceru.

Szczegóły

Data:
03/12/2017
Godzina:
11:00 - 13:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce wydarzenia

Muzeum Miasta Gdyni Zawiszy Czarnego 1