Od 15 do 26 stycznia br. będzie można oglądać w Centrum Handlowym Manhattan w Gdańsku-Wrzeszczu wystawę przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN pt. „PRL – tak daleko, tak blisko…”. Składają się na nią 44 panele, na których przestawiono przede wszystkim symboliczne wydarzenia czy miejsca związane z dziejami Polski Ludowej.

Zamiarem autorów wystawy było pokazanie na poszczególnych planszach kolejnych lat Polski Ludowej (1944-1989). Przy wykorzystaniu symbolicznych zdjęć przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia charakteryzujące kolejne lata. Na panelach odnaleźć można wydarzenia polityczne (np. powstanie PZPR, likwidacja podziemia zbrojnego, Grudzień ’70, stan wojenny), gospodarcze (np. odbudowa Warszawy, budowa Nowej Huty czy hali montażowej FSO) i kulturalne (np. festiwal piosenki w Opolu, projekcje ważniejszych filmów).

Autorzy starali się przemawiać przede wszystkim zdjęciami, część tekstową ograniczając do niezbędnego minimum. Dzięki takiemu zabiegowi powstała intrygująca, atrakcyjna i niezwykła wystawa – niepowtarzalny kolaż ujęć, które składają się na dzieje Polski Ludowej. Pierwszy raz wystawa została zaprezentowana we wrześniu 2004 r. w Krakowie – mimo, że udostępniana jest zwiedzającym w różnych częściach kraju od ponad sześciu lat, nie straciła ona nic ze swojej atrakcyjności.

Wystawa w Gdańsku prezentowana będzie na parterze oraz na drugim piętrze Centrum Handlowego Manhattan od 15 – 26 stycznia 2011 r. (poniedziałek-sobota: 9:00-21:00, niedziela: 10:00-20:00)
Wstęp bezpłatny, zapraszamy!

Na zdjęciu jeden z paneli wystawy „PRL – tak daleko, tak blisko…”.

Prezentacja całej wystawy (wszystkich paneli) na stronie IPN.

Informację przygotował Jan Daniluk / starszy inspektor – asystent prasowy / Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Gdańsku