„Kościół katolicki na ziemiach byłej Rzeczypospolitej w opinii zwierzchnika Cerkwi prawosławnej Konstatina Pobiedonoscewa w latach 1880-1905” – to temat wystąpienia, które wygłosi historyk Michał Sempołowicz 17 czerwca br. w Galerii Mariackiej w Gdańsku (początek o godz. 17.00).

Konstantin Pobiedonoscew (1820-1907) był nauczycielem, a następnie doradcą dwóch ostatnich carów Rosji. W latach 1880-1905 sprawował urząd oberprokuratora Najświętszego Synodu, tzn. świeckiego zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

Spotkanie 17 czerwca będzie zarazem ostatnim wykładem z cyklu popularnonaukowych spotkań pierwszej edycji „Wieczorów Mariackich”. Organizowane od listopada ub. r. w każdy trzeci czwartek miesiąca spotkania przyciągają coraz większą publikę. Kameralna atmosfera, poczęstunek dla gości, a także lokalizacja galerii w jednym z najbardziej urokliwych zakątków miasta to z pewnością dodatkowe atuty spotkań „Wieczory Mariackie”.

Organizatorami „Wieczorów Mariackich” jest oddział gdański Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

Wstęp wolny