Hanna Zych-Cisoń odbiera gratulacje od przedstawiciela firmy Roche, Marcina Augustyna

Ćwierć wieku temu został powołany do życia gdański oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W budynku Rady Miasta odbyła się z tej okazji jubileuszowa uroczystość, na której cieniem położyła się sobotnia tragedia. Zebrani goście minutą ciszy uczcili ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Obchody XXV-lecia prowadziła prezes gdańskiego oddziału stowarzyszenia Hanna Zych-Cisoń, która po przedstawieniu oficjalnych gości, zaprosiła do obejrzenia dwudziestominutowego filmu opowiadającego o historii stowarzyszenia i jego działaniach.

Organizacja powstała 13 stycznia 1985 roku i od tego czasu nieustannie realizuje swoje działania. Jednym z najważniejszych jest edukacja i uświadamianie społeczeństwu potrzeby zmiany fatalnych nawyków żywieniowych oraz konieczności podejmowania wysiłku fizycznego. Obecnie w Województwie Pomorskim cukrzycę zdiagnozowano u 60 tys. osób. Ponieważ jest to choroba niezwykle podstępna, nie dająca początkowo wyraźnych objawów podejrzewa się, że taka sama liczba osób nie ma świadomości, że jest chora. Cukrzyca coraz częściej jest rozpoznawana u dzieci i głównie jest efektem niewłaściwej diety.

W ramach edukacji społecznej, stowarzyszenie współpracuje między innymi z TVO Gdańsk, która realizuje cykliczne programy uświadamiające mieszkańców o zagrożeniu.

Uroczystość stała się okazją do odznaczenia i uhonorowania osób, przez lata oddających się walce z cukrzycą.

Medal Prezydenta Miasta Gdańska otrzymali: Katarzyna Boniewicz-Szmyt, Helena Wardzińska, Barbara Błońska, Bogusława Ulasińska oraz Hanna Zych-Cisoń.

Marszałek Województwa Pomorskiego wyróżnił Hannę Zych-Cisoń, Małgorzatę Kędzierską, Józefa Kucharskiego, Ryszarda Czupę, Bogusława Sokołowskiego, Henryka Gostomczyka, Krystynę Kiedrowicz, Halinę Sułkowską, Stanisława Bączka, Elżbietę Malińską, Katarzynę Boniewicz-Szmyt, Alicję Konkol, Krystynę Lekner, Teresę Sieczkę, Fryderyka Krupskiego, Halinę Rogalską, Mariannę Wonaszek, Henryka Gąsiorowskiego,Tadeusza Wielewskiego i Andrzeja Skibickiego.

Odznaczenia i dyplomy z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali z rąk prezesa Andrzeja Baumana lekarze – dr Piotr Romańczuk, dr Barbara Ostojska, dr Małgorzata Myśliwiec, dr Agnieszka Janikowska i prof. Anna Balcerska oraz przedstawiciele firm farmaceutycznych Hartman, Roche, Abbott, J&J.

Uroczystość zakończył poczęstunek, zorganizowany w Sali Toastów Rady Miasta, przez firmę Ambasador

Po zakończeniu żałoby narodowej zdjęcia odzyskają właściwy sobie kolor