Park przy ulicy Chirona w Osowej (potocznie zwany Parkiem Chirona) znany jest mieszkańcom dzielnicy i jest wielką chlubą tej części Gdańska. Zapraszam Państwa do odwiedzenia tego uroczego zakątka.

Park został oddany do użytku w 2010 r. i natychmiast stał się ulubionym miejscem do rekreacji dla mieszkańców Osowej. Park jest niewielki, zajmuje powierzchnię zaledwie 3 hektarów, toteż i spacer po nim nie należy do czasochłonnych. Dla mieszkańców odległych dzielnic Gdańska większym wyzwaniem jest sam dojazd do ul. Chirona.
Z pętli tramwajowej w Oliwie można dojechać do parku autobusem linii 169 (8 przystanków). Należy wysiąść przy ul. Biwakowej, a następnie przejść 600 metrów. Naprawdę warto!
Ponad 30 procent parku zajmuje staw z wyspą. Mroźną zimą staw zamienia się w lodowisko, a na od wiosny na wyspie lęgnie się ptactwo. 

Uzupełnieniem drewnianego pomostu są urocze mostki na rowie odwadniającym.
Park to prawdziwy raj dla osób lubiących aktywny wypoczynek, dla dzieci większych i mniejszych, ale i dla tych, którzy po prostu lubią sobie odpocząć na ławce (niekoniecznie zimą:)

To, co mnie absolutnie zauroczyło, to „kapliczka” – czyli malutka biblioteczka pod chmurką:)
Od wiosny do jesieni miłośnicy gier towarzyskich też znajdą tu dla siebie odpowiednie miejsce.
Spacerując po parku zimą nie miałam okazji przyjrzeć się życiu motyli, ale potrafiłam sobie wyobrazić, jak pięknie jest tu latem:)
Twórcy parku pomyśleli również o naszych skrzydlatych przyjaciołach oraz o psach, dla których urządzono specjalny wybieg.
W 2012 r. park wygrał w konkursie Najpiękniejsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego. Zupełnie mnie to nie dziwi. Nagroda jak najbardziej zasłużona.
Zachęcam Państwa do znalezienia czasu na krótki spacer po Osowej, chociaż nie jestem przekonana, czy mieszkańcy dzielnicy by sobie życzyli, żeby ich park stał się miejscem weekendowych wypadów tysięcy gdańszczan:) 

Trójmiasto – pomysł na spacer