Trwa cykl Gdańskie Miniatury, w ramach którego uczniowie i uczennice poznają historie kobiet związanych z Gdańskiem. Marcowa edycja była poświęcona kobietom pióra – pisarkom i dziennikarkom.

Gdańskie MiniaturyPogoda nas nie rozpieszczała. Słońce na błękitnym niebie pieściło oczy, ale niska temperatura połączona z wiatrem nie zachęcała do spacerów. Wewnętrzna energia uczniów i uczennic, pozwoliła im jednak dotrwać do końca. Przejęta pracą przewodniczka Ewa Czerwińska także jakby nie czuła zimna.

Spotkaliśmy się pod pomnikiem Marii Konopnickiej w pobliżu Targu Siennego, przy którym kończyły się prace porządkowe związane z wycinką drzew przed rozpoczęciem budowy Forum Radunia. Hałas urządzeń rozdrabniających gałęzie utrudniał nieco odbiór, ale najważniejsze informacje do młodzieży dotarły. Budującym było, że większość uczestników i uczestniczek spacerów wiedziała, czym jest Rota.
Kolejnym przystankiem na trasie spaceru był Targ Węglowy, na którym w pobliżu siedziby Akademii Sztuk Pięknych Ewa Czerwińska opowiadała o artystce Alinie Afanasjew, a pod Teatrem Wybrzeże wspomniała o Róży Ostrowskiej, która pełniła funkcję kierownika literackiego teatru. Historia Marii Mikulskiej-Truskolaskiej była związana z Dziennikiem Bałtyckim, więc oczywista była nasza wizyta pod Domem Prasy, a wędrówkę zamknęliśmy na ul. Mariackiej i opowieścią o Stanisławie Fleszarowej-Muskat.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EQYKuNUdKrw[/youtube]

Grupa sympatycznych uczestników i uczestniczek marcowych Gdańskich Miniatur reprezentowała:

– Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 5 w Gdańsku
– Szkoła Podstawowa nr 4
– Gimnazjum nr 18 w Gdańsku
– Szkoła ZSO nr 5-IV LO w Gdańsku

Organizatorem cyklu jest Instytut Kultury Miejskiej.
Dziękujemy i zapraszamy w kwietniu na spacer po terenie Politechniki Gdańskiej.