Podczas ostatniego w roku szkolnym 2012/2013 spaceru Gdańskie Miniatury, wędrowaliśmy szlakiem kobiet sceny. 

Gdańskie MiniaturyPoznaliśmy pięć artystek związanych z Gdańskiem, bowiem bohaterkami spaceru były: Zofia MayrBogusława Czosnowska, Elżbieta Goetel, Tekla Gliniecka i Regina Bielska. Ich historie spisał historyk Krzysztof Murawski, a młodzieży opowiedziała je licencjonowana przewodniczka miejska Ewa Czerwińska.

Zofia Mayr była jedną z najbardziej znanych twarzy Teatru Wybrzeże. Przyjechała do Gdańska w 1950 i pracowała na wszystkich trzech scenach teatru – w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.
Bogusława Czosnkowska przez sześćdziesiąt lat pracowała na scenie, również na deskach teatru przy Targu Węglowym. W ciągu sześćdziesięciu lat pracy na scenie, odegrała ponad 200 pierwszoplanowych ról.  Podobno któregoś dnia powiedziała:

Można powiedzieć, że zagrałam wszystko od: Hamleta po krowę

Elżbieta Goetel to aktorka, której życie w pewnym sensie związało się z kościołem św. Mikołaja w Gdańsku. To w nim właśnie, w czasie stanu wojennego, wraz z grupą przyjaciół deklamowała teksty Mickiewicza, Słowackiego, Miłosza i Herberta.

O Tekli Glinieckiej przewodniczka opowiadała na Długim Pobrzeżu. Artystka wraz z mężem mieszkała w kamienicy z widokiem na Motławę, a jej pasją i wewnętrzna potrzebą było stworzenie w latach 60. XIX wieku  amatorskiego teatru, krzewiącego język i polską kulturę.
Na zakończenie spacerów, u stóp Dworu Artusa młodzież usłyszała też niezwykłą opowieść o życiu Reginy Bielskiej, gdańskiej piosenkarki, do dzisiaj żyjącej w grodzie nad Motławą.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=x8lheiAUVFc[/youtube]

Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny, konkurs i zabawa dla uczniów i uczennic, realizowany przez Instytut Kultury Miejskiej z Gdańsku.