Nie było łatwo:) W minioną niedzielę pogoda nie rozpieszczała miłośników Sopotu, ale iBedekerowy spacer po Monte Cassino się odbył. W sumie przez wędrówkę przewinęło się ponad trzysta osób.

iBedekerowy spacer - Sopot„Przewinęło się”, bo nie wszyscy, którzy pojawili się na placu pod kościołem św. Jerzego dotrwali do końca, za to w czasie spaceru przyłączali się nowi chętni do poznawania tajemnic ulicy. Pojawiali się i znikali, po chwili pojawiali się ponownie…;) Przechodnie dziwili się tak wielkiej grupie, biorąc nas za turystów. Rzadko kto podejrzewał, że wszyscy byliśmy tutejsi:)
Ewa Czerwińska, licencjonowana przewodniczka miejska miała nie lada wyzwanie. Padający deszcz mocno utrudniał jej pracę, a otwarte parasole pochłaniały dźwięk. Chwilami naprawdę słabo było słychać, za co Państwa bardzo przepraszam.

Centrum Informatyczne TASK www.task.gda.pl

Sopot – kamera. Centrum Informatyczne TASK www.task.gda.pl

Na szczęście, kiedy zeszliśmy nieco poniżej kościoła pogoda zaczęła się poprawiać, aby po chwili stać się całkiem przyzwoitą. Spacer stawał się coraz bardziej przyjemny, a Ewa odkrywała tajemnice tylko pozornie znanej nam ulicy. Warto było być, warto było wsłuchać się w często zaskakujące historie deptaka. Czy wiedzieli Państwo, że przy Monte Cassino, w hotelu Jeana Georga Kreissa, przebywała polska noblistka z zakresu fizyki i chemii? Wówczas była szaleńczo zakochaną w Kazimierzu Żurawskim guwernantką. Kim była? Dlaczego nie wyszła za niego za mąż? Tego właśnie dowiedzieliśmy się z ust Ewy…

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UGH6XHT_jjc[/youtube]

Od dwóch lat organizuję bezpłatne (ale z przewodnikiem) spacery dla mieszkańców trójmiejskiej aglomeracji. Dotychczas poruszaliśmy się jedynie po terenie Gdańska – ze wspólnych wędrówek skorzystały setki miłośników naszej małej ojczyzny. Czy próba wyjścia poza granice Gdańska okazała się słusznym kierunkiem? Fakt, że w spacerze mimo nieprzyjaznej aury wzięło udział tak wielu z Państwa pozwala mi przypuszczać, że i kolejne wędrówki po Sopocie (a w przyszłości i Gdyni) będą się cieszyły powodzeniem:)

Pierwszy iBedekerowy spacer po Sopocie był możliwy dzięki finansowaniu Meritum Banku, banku przyjaznemu mieszkańcom i kulturze. Bardzo dziękuję:)

Meritum Bank

 

Tradycyjnie urozmaiceniem wspólnie spędzonego czasu było losowanie upominków. W ręce szczęśliwców wpadły:
– „Sopot w rysunkach” – album Pera Oscara Dahlberga, ufundowany przez żonę artysty – Annę
– „Panienka z okienka” ufundowana przez Fundację Gdańską
– album „Fot. Kosycarz – Niezwykłe zwykłe zdjęcia” – ufundowany przez licencjonowaną przewodniczkę Danutę Lietke
– program „Przedwojenny Sopot – współczesny informator miejski” – ufundowany przez Andrzeja Ługina
– książka „Spotkania o zmierzchu z arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim” – ufundowana przez Wydawnictwo Oskar
– książka „Hanna Domańska i jej świat” – ufundowana przez Wydawnictwo Oskar i Maszoperia Literacka
– książka Romana Stinzinga „Nie wystarczy jednego życia” (historia dwóch rodzin, których losy związane są z Sopotem) – ufundowana przez Wydawnictwo Oskar
– książka „Świat według Lecha Wałęsy” ufundowana przez Fundacje Gdańską
– dwa albumy „Fot. Kosycarz” – prezent od anonimowego ofiarodawcy
– książka „Panienka z okienka” – prezent od uczestniczki spaceru

Serdecznie dziękuję, że wzięli Państwo udział w spacerze, dziękuję sponsorowi Meritum Bank oraz ofiarodawcom upominków. Do zobaczenia na kolejnym spacerze:)
Dziękuję „trzymaczowi” parasola nad przewodniczką, dwóm „nosicielom” megafonu, Władysławowi Sudomir za pilnowanie bezpieczeństwa i porządku oraz Ani Sudomir za wykonanie screenu z miejskiej kamery:)

O iBedekerowym spacerze napisali:)
Sopot – naszemiasto.pl
Gdańsk z dołu
Ruszaj w Drogę

Galeria zdjęć Tadeusza Szczęsnego: