Ulice Gdańska – te zwyczajne, te leżące poza typowymi szlakami turystycznymi – to one pokazują prawdziwy charakter miasta. To one są lustrem, w którym odbija się życie jego mieszkańców – tych dbających o własne otoczenie i tych, którym jest „wszystko jedno”.

Ulice Gdańska - Pobiedzisko

ulica Pobiedzisko

Uwielbiam snuć się po uliczkach otoczonych domami pamiętającymi przedwojenne czasy – zaglądać w podwórka, klatki schodowe i okna. Orunia, Nowy Port, Siedlce, Wrzeszcz, Oliwa czy Dolne Miasto – wszędzie tam wciąż można poczuć pysznie bogaty, robotniczy czy niemal wiejski klimat. Często wędruję po tych miejscach i staram się zapamiętać widoki, które coraz częściej odchodzą.
Wraz z nadejściem nowego roku postanowiłam pozostawiać trwały ślad tych spacerów. Nie, nie będę czekała na słońce i doskonałą przejrzystość powietrza. Pokażę miasto takie, jakie ono jest naprawdę – deszczowe, mroźne, zamglone czy upalne. Dzisiaj zapraszam na ul. Pobiedzisko.
Ulica Pobiedzisko jest naturalną granicą pomiędzy Siedlcami a Wzgórzem Mickiewicza. Zgodnie z Informatorem Miasta Gdańska, wydanym w 1948 r. (M. Granke i M. Kuźniak), jej przedwojenna nazwa brzmiała Sorge Neue (str. 76).