W czwartek, 7 marca 2013 r., ulica Ogarna w Gdańsku zaczęła zmieniać oblicze. Światło dzienne ujrzał historyczny bruk…

ulica Ogarna w GdańskuJak głosi „wieść gminna” bruk na ulicy Ogarnej został przykryty asfaltem po wypadkach grudniowych w 1970 r. Był to sposób na odebranie „broni” ewentualnym (przyszłym) protestującym. Kostka brukowa, która niejednokrotnie leciała w kierunku milicjantów, stała się tym sposobem niedostępna. Ile prawdy jest w tej głoszonej przez mieszkańców historii nie wiem, ja natomiast brukowanej ulicy Ogarnej nie pamiętam.

Kiedy zbliżyłam się do placu Tadeusza Polaka nie wierzyłam własnym oczom. Początkowy fragment ulicy Ogarnej został pozbawiony czarnego paskudztwa, a spod niego wyłonił się całkiem przyzwoity bruk. Czyżby nadeszły lepsze czasy dla tego nieco niedocenianego fragmentu Głównego Miasta? – pomyślałam. Aby upewnić się, czy nie śnię, zadzwoniłam do Radnego Miasta Gdańska Dariusza Słodkowskiego, który potwierdził, że ulica rzeczywiście doczekała się lepszych czasów:

Ulica Ogarna to miejsce o olbrzymi potencjale turystycznym tak słabo do tej pory wykorzystywanym. Będąc na uboczu szlaków turystów wydaje się szara i smutna. Mam nadzieję, że zerwanie asfaltu z historycznego bruku to początek jej lepszego okresu. Przez najbliższe parę tygodni będzie trwało zrywanie asfaltu i poprawianie bruku. Referat Estetyzacji pracuje nad rozdysponowaniem grantu na 300 tys. złotych na remonty elewacji.
W ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy mogli przedstawić konkrety w sprawie zmian komunikacyjnych. Mam nadzieję, że w kolejnych latach dojdzie do tego remont chodników oraz placu Tadeusz Polaka – powiedział radny Dariusz Słodkowski.

Gdańska Fundacja Dobroczynności zapowiedziała na facebooku zorganizowanie 25 maja Święta ulicy Ogarnej. O zmianę wizerunku ulicy starali się między innymi:  wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, szef Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski oraz Radny Miasta Gdańska Dariusz Słodkowski. Na pewno zadbają również o to, żeby zdejmowanie asfaltu i uzupełnianie bruku, na zaplanowanym odcinku do ul. Pocztowej, zakończyło się przed tym ważnym świętem;) 

 

Deptak na ul. Ogarnej