Zakupiony przez Miasto Gdańsk, zabytkowy żaglowiec STS „Generał Zaruski”, po kilkuletnim remoncie powrócił na wodę. W jego prezentacji na Rybackim Pobrzeżu brałam udział z parą Gdańskich Mieszczan, którzy również przybyli powitać żaglowiec z… przyszłości:)

Rybackie Pobrzeże i Targ Rybny już przed godziną dwunastą zapełniły się młodzieżą gimnazjalną. Dorosłych gdańszczan było niewielu, czemu trudno się dziwić. W środku tygodnia, w południe, większość osób po prostu pracuje. Młodzież częściowo dała się wciągnąć w morskie gry i zabawy zorganizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Turystyki oraz gdańskich piratów. Jednak dla większości gimnazjalistów był to po prostu radosny czas pozaszkolny…

Honorowym gościem uroczystości podniesienia bandery był Prezydent PR Bronisław Komorowski, który wraz z Prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, wicewojewodą pomorskim Michałem Owczarczakiem, Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem, Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem i innymi przedstawicielami lokalnych władz, odbył symboliczny rejs z Gdańskiej Stoczni Remontowej na Rybackie Pobrzeże. Jednostkę poprzedził fantastyczny salut wodny.

Właściwy odbiór oficjalnej części uroczystości utrudniało mi nie tylko towarzystwo trzymające transparent z napisem „Żądamy prawdy o Smoleńsku” i nieco rozbrykana młodzież, ale przede wszystkim fatalne nagłośnienie. Niestety niczego z oficjalnych wystąpień nie udało mi się usłyszeć, a jedynie po przejściu na przystanek tramwaju wodnego wyłapałam słowa Mateusza Kusznierewicza:

– Nie będę za długo mówił, żebyście państwo nie zmarzli.

No cóż, ja zdążyłam zmarznąć, więc przed zakończeniem uroczystości udałam się w towarzystwie Gdańskich Mieszczan na gorącą herbatę.

Kiedy zapytałam przybyłą na nadmotławskie spotkanie gdańską mieszczankę  z początku XIX wieku, co w dzisiejszym święcie najbardziej jej się podobało, bez wahania odpowiedziała:

– Ci fantastyczni chłopcy w mundurach i wzruszająca melodia. Co to był za utwór? Nie znam…

– To powstały w 1919 r. Hymn do Bałtyku, nawiązujący do odzyskania przez Polskę niepodległości i uzyskania otwartego dostępu do morza. Melodię Feliksa Nowowiejskiego odtworzyła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej w Gdyni – odpowiedziałam.

A bohater uroczystości? Zbudowany w 1939 roku w Szwecji żaglowiec, po latach zaniedbania odkupiony od Ligi Obrony Kraju przez Miasto Gdańsk  i wyremontowany, będzie wykorzystywany w edukacji morskiej młodzieży. Stopy wody pod kilem!