W Gdańsku Klukowie, pojawili się poszukiwacze drugowojennych pamiątek. Celem ich wyprawy były szczątki radzieckiego samolotu szturmowego ił-2! Znaleźli ich niemało.

Klukowo ił-2Na ślad maszyny natrafili w ub. r. Maciej Szulc i Paweł Woźniak. Teraz przyszła pora na większe poszukiwania, w których udział wzięli członkowie Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu oraz Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Denar” z Elbląga. W ciągu dwóch dni spenetrowali oni pole, na którym rozbił się samolot.

– Maszyna została zniszczona prawdopodobnie marcu 1945 roku – mówią eksploratorzy. – W tym czasie lotnictwo radzieckie w rejonie Gdyni i Gdańska było bardzo aktywne. Ił-2, którego szczątki odkopaliśmy, należał zapewne do jednego z pułków 230, 233, 231, 199, 260 lub 332 Dywizji Lotnictwa Szturmowego.

Chociaż poszukiwaczom udało odkopać się dużo elementów samolotu, to jednak są drobiazgi. Można wśród nich rozróżnić fragmenty opancerzenia oraz strzępy aluminiowego poszycia. Do tego elementy wyposażenia kabiny oraz rzeczy osobiste pilota lub pilotów. Przypuszcza się bowiem, że odnaleziony egzemplarz był dwumiejscową wersją radzieckiej maszyny.

– Nie znaleźliśmy silnika ani uzbrojenia maszyny – poszukiwacze nie kryją rozczarowania. – Te elementy prawdopodobnie zostały zabrane po wojnie.

Zagadką pozostaje los lotnika czy lotników, którzy znajdowali się na pokładzie w momencie zdarzenia. Eksploratorzy mają wszakże nadzieję, że personalia żołnierzy uda się ustalić. Ich zdaniem, samolot wystartował najprawdopodobniej z lotniska w okolicach Grudziądza lub Malborka, a leciał w kierunku Gdańska bądź Gdyni. Niektóre z odnalezionych elementów nosiły ślady ognia. Nie wiadomo, czy pożar wybuchł w powietrzu, po możliwym trafieniu wrogiego samolotu lub obrony przeciwlotniczej, czy jest może skutkiem wybuchu po zderzeniu z ziemią.

Prace w Klukowie były prowadzone za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zachowane fragmenty iła-2 trafią do zbiorów Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej w Rogowie.

Tekst: Marek Barski