Projekt „Placyk imienia Jacka Malczewskiego” był zgłoszony do pierwszego Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Uzyskał 1227 głosów, ale to było za mało, żeby otrzymać stosowne fundusze.  W wyniku aktywności mieszkańców, Stowarzyszenia „Nasze Siedlce”, Rady Dzielnicy i Nadbałtyckiego Centrum Edukacji „Oświata-Lingwista” w osobie Grzegorza Ostrowskiego oraz dzięki dofinansowaniu Prezydenta Miasta Gdańska, placyk już cieszy oczy.

placyk Jacka Malczewskiego

We wtorek, 2 września, zjeżdżałam z Osiedla im. A. Mickiewicza ku ul. Kartuskiej. Kiedy wjechałam na ul. Malczewskiego – oniemiałam. Należący do Miasta placyk pomiędzy ulicą Kościelną a zabudowaniami Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego, który zimą przypominał krajobraz księżycowy, teraz przeistoczył się w ukwiecony, uporządkowany skwerek. Trudno mi w takich sytuacjach (mimo braku czasu) powstrzymać się przed zatrzymaniem się…

Na placyku pojawił się chodnik, posadzono rośliny zimozielone i kwitnące, zainstalowano latarnie i podświetlenia roślin, ustawiono ławki i kamienne rzeźby, a centralnym punktem jest popiersie Jacka Malczewskiego. Całość robi znakomite wrażenie, chociaż niestety już widać pierwsze efekty wandalizmu.

IMG_3046

Jak zapowiada Grzegorz Ostrowski, dobry duch projektu, 18 września 2014 r. o godz. 12 odbędzie się uroczystość otwarcia skweru.
– To nasz placyk – miejsce naszych spotkań i wypoczynku, pisze pan Grzegorz na stronie www.jacekmalczewski.eu

Jak czytam na wspomnianej stronie, autorem popiersia malarza jest Tomasz Radziewicz, twórca między innymi pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

Powstały placyk jest przykładem pozytywnej działalności mieszkańców, którzy nie ograniczają swojej aktywności do narzekania. Brawo Mieszkańcy Siedlec!:)

Uroczystość otwarcia placyku