Od lewej: Izabela Balcerzak, Anna Wojtowicz, Anna Bartoszewicz-Pajka, Piotr Łuczkowski

We wtorkowe południe wzięłam udział w spotkaniu Gdańskiej Organizacji Turystycznej z przedstawicielami branży turystycznej, dotyczącym nowego sezonu Karty Turysty, która narodziła się 25 maja 2009 r. Po bez mała rocznych doświadczeniach i zebraniu opinii od jej użytkowników, wprowadzono nowe rozwiązania, o których opowiedziała gościom wiceprezes zarządu GOT – Anna Bartoszewicz-Pajka.

Karta turysty jest normą w wielu krajach i stanowi kompleksową ofertę pobytową w najatrakcyjniejszych miastach świata. Jest oczywistym produktem dla turysty obcokrajowca, ale w Polsce jej idea wciąż jest nowością. W pierwszym sezonie obecności karty na trójmiejskim rynku sprzedano ją w ilości 1200 sztuk i odnotowano dzięki niej 4000 wejść do muzeów i miejsc, w których oferowane były zniżki dla ich posiadaczy.

Dzięki ofercie Karty Turystycznej z całą pewnością można atrakcyjnie spędzić czas w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, korzystając przy tym z oferty bezpłatnej i zniżkowej. Nowością w stosunku do ubiegłorocznej, skromniejszej oferty, jest wprowadzenie dwóch rodzajów karty – STANDARD, umożliwiającej bezpłatne zwiedzanie 27 obiektów (głównie o charakterze muzealnym) i korzystanie ze zniżek u 171 Partnerów oraz MAXI, której integralną częścią jest bezpłatny bilet komunikacyjny. Oferta Partnerów, którzy proponują swoje usługi za darmo dotyczy 24 lub 72 godzin od momentu aktywacji karty, a tych, którzy zaoferowali zniżki, będzie aktualna do 30 kwietnia 2011 r., co powinno zachęcić turystów do wielokrotnego odwiedzania Trójmiasta.

Wprowadzone też zostały karty rodzinne dla rodziców z jednym lub dwójką dzieci oraz grupowe (powyżej 10 osób), a grupą docelową stali się nie tylko turyści, ale również mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz uczestnicy spotkań o charakterze biznesowym. Nowością są też vouchery umożliwiające jego wymianę na określony typ karty, oferowane turystom za pośrednictwem hoteli i zainteresowanych instytucji.

Ceny kart oscylują w granicach 15 – 195 zł. Szczegółowy cennik jest dostępny na stronie www.gdansk4u.pl

Uczestnicy spotkania w Hotelu Posejdon

Najbardziej mnie interesowały oszczędności jakie można uzyskać wykupując Kartę Turysty i informację taką uzyskałam. W ramach prezentacji zostały przedstawione przykładowe kalkulacje, określające szacunkowy zysk dla posiadacza karty. W przypadku zakupienia trzydniowej, normalnej karty MAXI, na komunikacji, noclegu, wyżywieniu i odwiedzeniu do dziesięciu muzeów można zaoszczędzić około 99 zł, a w przypadku karty ulgowej 54 zł. Zakup normalnej karty MAXI rodzinnej, również trzydniowej, powinna zaowocować oszczędnością w wysokości 217 zł. Na tak znaczące korzyści nie mogą niestety liczyć rodziny z trójką dzieci, które do karty rodzinnej muszą dokupić dodatkową, ale jak zapowiedziała Anna Bartoszewicz-Pajka, karta ma ambicje być prorodzinną, toteż należy mieć nadzieję, że w kolejnym roku atrakcyjna oferta zostanie powiększona.

W następnym sezonie ruszy też internetowa sprzedaż karty, co powinno w znacznym stopniu zwiększyć jej sprzedaż. Tymczasem można je kupić w ośmiu punktach na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni, a wraz z nimi otrzymać przewodnik z opisami Partnerów Karty.

Voucher (jedna sztuka) na kartę MAX 72 godziny, można też otrzymać, wpisując pod niniejszym tekstem swoją opinię o Karcie Turysty. Osoba, która JAKO PIERWSZA wpisze komentarz, otrzyma go w prezencie – to będzie taki „przedsmak” sprzedaży internetowej.

Szczegóły dotyczące Karty Turysty na stronie – www.gdansk4u.pl

O projekcie współorganizowanym przez GOT – Miasta Miłości