Tam nas jeszcze nie było! Ostatni spacer z cyklu „Gdańskie Miniatury” spędziliśmy w Oliwie, która przywitała nas słońcem, zielenią, śpiewem ptaków i mocno wakacyjnym klimatem.

Gdańskie Miniatury

Spacer po Parku Oliwskim zamknął kolejny cykl wędrówek, organizowanych dla uczniów i uczennic z gdańskich szkół przez Instytut Kultury Miejskiej. Po raz ostatni spacerowaliśmy szlakiem walk i konfliktów, które na przestrzeni dziejów toczyły się na ziemiach gdańskich.

Jakie były początki Oliwy? Kiedy pojawili się w niej cystersi? Czym się zajmowali? Jak powstawał klasztor, katedra i przylegający do nich park? – o tym wszystkim uczestnikom i uczestniczkom wspólnego zwiedzania opowiadała licencjonowana przewodniczka – Ewa Czerwińska. Było o roślinności, o architekturze, o organach, a nawet o zarazie, która dziesiątkowała okoliczna ludność. A walki, konflikty? Owszem, i one były bohaterami przewodnickiej opowieści, chociaż historie o grabieżach Prusów, Krzyżaków, czy czeskich husytów; o potopie szwedzkim, pokoju w Oliwie i pożarze w Pałacu Opatów, były w tak pięknych okolicznościach przyrody trudne w odbiorze. Dzieci i młodzież czuli już nadchodzące wakacje, czemu nie można się dziwić:) Drodzy uczniowie i uczennice – wypoczywajcie wspaniale, a już w październiku spotkamy się ponownie;)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=p4ZGHXvXjxA[/youtube]

Instytut Kultury Miejskiej o Gdańskich Miniaturach:

Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, ale także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z miastem. Zabawa przybiera różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie, wielkie kobiety Pomorza), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Gdańskie Miniatury realizowane są w cyklu szkolnym, podzielone na semestr zimowy i letni. Po każdym semestrze odbywa się uroczysty finał z udziałem najbardziej aktywnych zwiedzających i wręczenie nagród – biletów wstępu do gdańskich instytucji kultury.

Po trasach można się poruszać samodzielnie, przy pomocy specjalnie przygotowanej mapki lub wziąć udział w zorganizowanym spacerze z profesjonalną przewodniczką Ewą Czerwińską oraz Ewą Kowalską, autorką bloga turystycznego iBedeker, która przygotowuje relacje filmowe ze spacerów i zamieszcza na blogu.

By wygrać nagrody, należy wypełnić formularz on-line z pytaniami konkursowymi dotyczącymi poszczególnych tras, który co miesiąc zamieszczamy na tej stronie wraz z opisem trasy i mapką do pobrania.