Westerplatte – tu rozpoczęła się II wojna światowa, tutaj też zainaugurowany został kolejny cykl edukacyjnego projektu Gdańskie Miniatury.

WeterplatteWrzesień to wyjątkowy miesiąc. Miesiąc kwitnących wrzosów i nadchodzącej jesieni, ale dla nas Polek i Polaków, również miesiąc pamięci. Nie przypadkiem więc Westerplatte rokrocznie staje się celem wycieczek – szkolnych, zakładowych, turystycznych i prywatnych. Ponieważ w roku szkolnym Gdańskie Miniatury opowiadają o Gdańsku w ogniu walk i wojen, więc cel pierwszej wędrówki mógł być jeden – Westerplatte.

Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny, konkurs i zabawa dla uczniów i uczennic, którzy odkrywają niezwykłe miejsca w Gdańsku i na Pomorzu. Opiera się na spacerach wyznaczonymi trasami związanymi z historią, kulturą lub postaciami i na rozwiązywaniu zagadek. Uczestnicy i uczestniczki zabawy szukają charakterystycznych obiektów i detali architektonicznych. Projekt skierowany jest przede wszystkim do szkół, chociaż mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani poznawaniem historii Gdańska.
Przez cztery lata zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież – czytamy na stronie organizatora, którym jest Instytut Kultury Miejskiej

Kolejny rok osobą, która przed uczniami i uczennicami będzie odkrywała tajemnice Gdańska, jest Ewa Czerwińska – licencjonowana przewodniczka miejska, specjalizująca się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Trasę wędrówki po Westerplatte przygotowała Agnieszka Mencel. Merytoryczną koordynatorką z ramienia organizatora jest Anna Urbańczyk, a organizacyjną Larysa Sałamacha.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pyJzC2tbGXA[/youtube]

Na trasie spacerów (młodzież jak zwykle była podzielona na trzy grupy) znalazły się: Placówka „Fort”, Cmentarz Obrońców Westerplatte, koszary i wystawa plenerowa „Chwała zwyciężonym”, a wizyta u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża kończyła spotkanie z historią.
Przewodniczka opowiadała o przebiegu wrześniowych walk na tym niezwykłym skrawku polskiej ziemi, ale wspomniała też o życiu toczącym się w kąpielisku Westerplatte zanim rozpętała się wojna.

We wrześniowym spotkaniu z Gdańskimi Miniaturami wzięło udział ponad 150 uczniów i uczennic z gdańskich szkół. O ile pierwszej grupie towarzyszyła piękna pogoda, to uczestnicy i uczestniczki ostatniego spaceru nie mieli tego szczęścia – potężna chmura zawisła nad Westerplatte i nie dała szans na spokojne zakończenie wędrówki. Lunął deszcz…

Kolejne spotkanie z Gdańskimi Miniaturami odbędzie się 24 października, a opowiadać będzie o walkach pod Pocztą Polską.

 

Projekt Gdańskie Miniatury