Dzięki inicjatywie „Domu Sąsiedzkiego Za Murami”, w Gdańsku narodziła się Gdańska Akademia Seniora. Jej Matką Chrzestną jest Anna Staruszkiewicz – „misjonarka” aktywizacji osób mocno dojrzałych.

Akademia powstała w ramach gdańskich obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, a jej inauguracja miała miejsce 2 marca 2012 w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku (dzisiaj Centrum Kształcenia Ustawicznego), w którym dwa lata temu rozpoczęła działalność Scena Społeczna im. Stanisławy Przybyszewskiej. Jej widownię wypełnili przejęci studenci, nierzadko w towarzystwie rodziny i przyjaciół.
Uroczystość prowadziła Anna Staruszkiewicz i gospodarz CKU – Dariusz Różycki. Gościem honorowym był Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który Gdańską Akademię Seniora objął patronatem i jako pierwszy wygłosił krótki (w stosunku do swoich możliwości:)) wykład inauguracyjny poświęcony między innymi solidarności międzypokoleniowej:

Komisja Unii Europejskiej bardzo słusznie dała rokowi 2012 motto osadzające seniorów w kontekście wielopokoleniowości. Jest taka współczesna tendencja, by każdą grupę wiekową izolować. My uważamy, że społeczeństwo jest integralnością i wspólnotą nie tylko żyjących pokoleń, ale i tych, którzy odeszli. To świadomość, że ktoś był przed nami był i ktoś po nas przyjdzie. Jak mówił papież Jan Paweł II, człowiek jest pielgrzymem.

Po słowach prezydenta zabrzmiały dźwięki Gaudeamus igitur. Zaszkliły się oczy…

Najstarszy student Mieczysław Friedrich – 90 lat i najstarsza studentka Helena Bulińska – 85 lat, odebrali indeksy z rąk prezydenta i radnego Marka Bumblisa. Chwilę później delegacja seniorów podziękowała Annie Staruszkiewicz za włożoną pracę, a prezydentowi za wsparcie inicjatywy powołania Gdańskiej Akademii Seniora. Studentką, która dziękowała Pawłowi Adamowiczowi była… jego nauczycielka ze szkoły podstawowej – Katarzyna Wełniak. Prezydent był tyleż zaskoczony co wzruszony.

Końcowym akordem uroczystości była gawęda profesora Jerzego Sampa. To była prawdziwa uczta… (i na nią przyjdzie czas na iBedekerze;))

Zapisy i informacja od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11 do 15.30. „Dom Sąsiedzki Za Murami” ul. Za Murami (za cukiernią W-Z)
email: [email protected]
tel: 58/ 765 19 76
Wykłady, warsztaty i zajęcia odbywają się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku, przy ul. Augustyńskiego 1.

Galeria zdjęć z uroczystości autorstwa Jerzego Pinkasa na www.gdansk.pl

Scena Społeczna im. Stanisławy Przybyszewskiej