Rok temu, po kilkumiesięcznych przygotowaniach, pojawiłam się w sieci w nowej, fioletowej odsłonie. Swoją aktywność w wirtualnej rzeczywistości rozpoczęłam od stworzenia serwisu Koła Przewodników Turystycznych (aktualnie w przebudowie),  po dwóch latach włączyłam się w budowanie ogólnopolskiego serwisu dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl, aby po solidnej szkole profesjonalnych dziennikarzy, powrócić na lokalne podwórko i zasilić szeregi dziennikarzy obywatelskich portalu MMTrójmiasto.pl.
W końcu nadeszła sobota, 29 listopada 2009 r.  Tego dnia Maciek Kosycarz promował IV część albumu „Niezwykłe zdjęcia”, a ja postanowiłam… „wsiąść na jego plecy”. W ten sposób na moim wymarzonym blogu powstał pierwszy materiał – relacja z wrzeszczańskiego centrum handlowego.

W ciągu 366 dni, ponad 72 200 użytkowników bez mała 160 000 razy odwiedziło moje najmłodsze „dziecko”. iBedeker jest obecny w 83 krajach na sześciu kontynentach – poza Polską jest czytany głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii, Francji, Belgii, Szwecji, Czechach i Kanadzie.  Jestem uszczęśliwiona tym wynikiem, wszak iBedeker to portal niszowy, bez zaplecza redakcyjnego i administracyjnego. To poczucie udanego roku zawdzięczam Autorom, którzy zechcieli towarzyszyć mi w wirtualnej wędrówce po Gdańsku, Sopocie i Gdyni oraz Państwu – moim Czytelnikom, którzy są ze mną codziennie. Serdecznie dziękuję i zapraszam w dalszą podróż…

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bSYk-4Sq6-M[/youtube]

A że urodziny to czas prezentów, poprosiłam o parę laurek (zastrzegłam, że nie muszą być lukrowane;)).

Anna Górska – Prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej

Ogromnie cieszą mnie liczne, nowe portale turystyczne traktujące o Gdańsku i Regionie. iBedeker to portal wyjątkowy i już przy pierwszym kontakcie widać, że tworzy go osoba z ogromna pasją i zamiłowaniem do swojej pracy. Cenię portal za ciekawe, bieżące informacje o ważnych wydarzeniach, które odbywają się w naszym regionie, za to, że są komentowane i przekazywane w bardzo dowcipny sposób. Nie brakuje przy tym ważnych informacji, które bardzo pomagają w codziennej pracy biurom turystycznym, agencjom eventowym i wielu innym.
Ewo – serdecznie gratuluję świetnego pomysłu, życzę kolejnych sukcesów i liczę, że niedługo będzie nowa odsłona portalu w wersji anglojęzycznej. Raz jeszcze wszystkiego najlepszego w dniu urodzin!

Artur Górski – pisarz, Redaktor Naczelny  FOCUS ŚLEDCZY

Gdybym powiedział, że iBedeker jest moją gdańską biblią, pewnie bym przesadził (szczególnie biorąc pod uwagę spory natury okołoreligijnej w związku z lekkim redesignem Bazyliki Mariackiej). Może więc lepiej napisać, że portal ten jest dla mnie drzewem wiadomosci złego i dobrego (znowu religia) na temat Miasta nad Motławą – źródłem rzetelnych informacji oraz inspiracji. Tak się bowiem składa, że jako warszawiak z dziada pradziada porwałem się na opisywanie Gdańska (powieści „Zdrada Kopernika” i „Zemsta Fahrenheita”, która ukaże się na wiosnę) i nieustannie muszę podnosić poziom swojej wiedzy o tym mieście. Nie idzie mi łatwo, o nie! Ale dzięki codziennej lekturze iBedekera przybliżam się do Motławy (byle bym w niej nie utonął) i mam dużą szansę uniknięcia kompromitującej ignoracji. Na przykład zacząłem już odróżniać Długą od Długiego Targu…

Robert Hirsch – Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni

Gratuluję Ci jubileuszu i wytrwałości. Moim zdaniem iBedeker jest szczególnie ważny bo popularyzuje sprawy związane z lokalną historią i kulturą. Godne podziwu jest Twoje zaangażowanie przejawiające się m.in. w uczestnictwie w bieżących wydarzeniach i szybkie z nich relacje. Niewątpliwie iBedeker integruje trójmiasto zamieszczając informacje z wszystkich jego zakątków. Nawet zabytki Gdyni miały zaszczyt zagościć na tym portalu.

Maciej Kosycarz – fotoreporter, właściciel Agencji Fotograficznej

Ewa Kowalska = iBedeker.pl = pasja i sposób na życie

To już rok ! Chociaż mam wrażenie, że dłużej, bo zawsze to co widzę na stronie iBedekera, kojarzy mi się z Ewą, która znacznie dłużej krąży w zakamarkach najpierw Gdańska, a teraz już od czasu do czasu Trójmiasta. Zakamarkach – tych kojarzących się z miejscami oraz tych ludzkich kojarzących się z osobami, często niedocenianymi przez nas, a zauważonymi przez Ewę.
Wytrwałość, którą podziwiam, to regularna dokumentacja budowy stadionu w Letnicy. Aparat fotograficzny, kamera filmowa, magnetofon, notatnik, facebook, internet. Czasami wydaje mi się, że Ewa skrywa przed nami głęboką tajemnicę, którą jest siostra bliźniaczka, bo jak przez jedną dobę jedna osoba może tyle zrobić….

Ewo życzę Ci wytrwałości w Twojej pasji i sposobie na życie..

Monika Kryger – Kierownik Działu Edukacji, Promocji i PR-u, Rzecznik Prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Gratuluję udanego pierwszego roku działalności projektu www.iBedeker.pl. Nieustające zainteresowanie i wiercipiętstwo autorki tego projektu daje nam (muzealnikom) wiarę, że nasza praca nie trafia w próżnię. Dlatego życzę wytrwałości w poszukiwaniu gdańskich tajemnic i niewyczerpanej determinacji w ich rozwiązywaniu.

Pierwsze urodziny są z reguły okazją do wróżb, mających na celu określenie przyszłości Jubilata. Bez większego doświadczenia w zakresie chiromancji oraz bez magicznych atrybutów w postaci kieliszka czy książki mogę dziś wyrazić przeświadczenie, że iBedekera czeka jasna i chlubna przyszłość, zaś nas – wiele nieustępliwych pytań

Lidia Makowska – Zespół inicjatywy wrzeszcz.info.pl

Bedekery w Niemczech to przewodniki ze sprawdzonymi, polecanymi miejscami do zwiedzania. Bedeker oznacza dobrą markę, zaufanie. Gdański iBedeker ma ambicje dorównać niemieckim standardom. Zaledwie rok wystarczył Ewie, by pioniersko zbudować nową jakość łączenia dziedzictwa kulturowego, bieżących wydarzeń artystycznych z turystyką kulturową. iBedeker to dzisiaj niezbędnik dla przewodników po Gdańsku i turystów zainteresowanych alternatywnym odkrywaniem gdańskiej mapy kulturowej. iBedeker to codzienna lektura także dla mieszkańców, poszukujących własnych ścieżek we Wrzeszczu, w Gdańsku.

Życzymy najlepszego z okazji pierwszych urodzin!

Paweł Nowacki – pierwszy Redaktor Naczelny serwisu www.wiadomosci24.pl

iBedeker? Tyle razy byłem w Gdańsku i służbowo, i jako turysta i ciągle odkrywam jak niewiele wiem o tym wspaniałym mieście. A kto mnie świetnie oprowadza po zabytkach i po obiektach budowanych (ach ta relacja z budowy stadionu PGE Arena) – oczywiście www.iBedeker.pl

Zwłaszcza Gdańsk tak wiele zawdzięcza stronie, gdzie codziennym staraniem Ewa udowadnia, że po prostu warto wykonywać dobrą robotę.

Barbara Piórkowska – pisarka

Przyznam się, że myszkuję czasem po różnych kątach iBedekera, aby zdobyć informacje na temat Gdańska i wykorzystać je później niecnie w swojej prozie czy innych poszukiwaniach artystycznych. Znajduję często pyszne informacyjne ciasteczka – np. newsy o wieczorach literackich albo obiektywne biografie dawnych i współczesnych mieszkańców Trójmiasta. Tutaj też śledzę – jako zwolenniczka myślenia ekologicznego w mieście – artykuły o losach modernizacji Gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego. Zazdroszczę dziennikarkom portalu, przewodniczkom, że były z wycieczką na wysypisku w Szadółkach – taka wizyta to musi być kompletny odjazd!!!

Tomasz Strug – dziennikarz radiowy, www.staraoliwa.pl

W dowodzie osobistym Ewa Kowalska powinna mieć wpisane jako drugie imię „iBedeker”. Ewa i jej strona to synonim. Jestem pod wrażeniem tego, jak rozwinął się jej pomysł przez pierwszy rok. Portal łączący historię z dniem dzisiejszym – w bardzo przystępnej formie.
Ewa to człowiek orkiestra. Tylko ona potrafi być na tylu imprezach i zrelacjonować je szybko czytelnikom.

Powiedzmy szczerze! Dobrze, że mamy Ewę iBedeker

Barbara Szczepuła – dziennikarka i pisarka

Ewa sama robi to, co całe zespoły redakacyjne. Bywa wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, robi zdjęcia, opisuje z werwą i humorem wydarzenie. Jej relacja z iventu natychmiast pojawia się w internecie. Brawo. Tak trzymać.

Na deser słowo od moich serdecznych znajomych Sabiny i Marka Chomickich. Marek jest najbliższym mojemu sercu Mistrzem przewodnictwa i autorem strony markus.gda.pl . Jego ogromna wiedza o naszej małej ojczyźnie, nie przeszkodziła mu zachować skromności, życzliwości i bezinteresownej potrzeby dzielenia się wiedzą z innymi. Dziękuję Ci Marku, że zawsze mogę na Ciebie liczyć.

Rok z ”iBedekerem” to wyśmienita okazja aby na urodzinowym torcie zapalić pierwszą świeczkę i złożyć jubilatowi życzenia – „ Ad multos annos”. Jednocześnie jest to pretekst, żeby autorce portalu przesłać dużo ciepłych słów, gdyż – w naszym przekonaniu – jak najbardziej na nie zasługuje.
Ewo – to, co wyjątkowo wartościowe w Twoim autorskim dziele, to umiejętne połączenie błyskotliwego dziennikarstwa z solidną wiedzą przewodnicką. Każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie. Począwszy od ambitnych tekstów historycznych, gdzie szczególnie sobiecenimy artykuły: naszego „ Mistrza” prof. Andrzeja Januszajtisa, naszego kolegi – „ Rektora”Alexa Masłowskiego, Waldemara Nocnego i Jakuba Szczepańskiego, po codzienną, rzetelną informację o trójmiejskich wydarzeniach, także kulturalnych, za co Ci chwała. Szukając jakiegoś zgrabnego określenia opisującego trafnie Twój portal, przypomnieliśmy sobie, że Twoją ulubioną potrawą są żółtka utarte z cukrem, więc „iBedeker” jest chyba jak strawny, a nawet smakowity „ Kogel-Mogel”. Dla każdego coś miłego i ciekawego. Tak trzymać!!!

UWAGA NAGRODA:)

Dla Czytelnika, który jako pierwszy odpowie na pytanie:
Jaki tytuł miała relacja na iBedekerze z promocji IV części albumu „Niezwykłe zdjęcia”?
Maciek Kosycarz przygotował nagrodę w postaci najnowszego albumu. Jego promocja odbędzie się 4 grudnia o godz. 12, w CH Manhattan. Prezent będzie do odebrania na scenie, podczas promocji (oczywiście jeśli będzie taka wola nagrodzonego)