Günter Grass po premierze "Blaszanego bębenka" w Gdańsku

Komunikat Biura Prasowego UM w Gdańsku:

Atrakcją tegorocznej edycji RuhrTriennale – festiwalu teatralnego odbywającego się w niemieckim Zagłębiu Ruhry – ma być, jak zapowiadają organizatorzy, światowa premiera scenicznej wersji „Blaszanego Bębenka” Güntera Grassa. Tymczasem premiera odbyła się 6 października 2007 roku na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

W oficjalnym programie RuhrTriennale użyte zostało określenie „Uraufführung” / „World Premiere” czyli premiera światowa. A lokalne gazety cytują wypowiedź dyrektora festiwalu, która brzmi: „Grass nigdy nie chciał sie zgodzić na dramatyzację wydanego w 1959 roku „Blaszanego Bębenka”, na szczęście udało nam się go do tego przekonać”.

Tymczasem premiera „Blaszanego bębenka”, która odbyła się w 2007 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku była jednym z najważniejszych punktów gdańskich obchodów 80. urodzin Güntera Grassa. Spektakl wyreżyserował Adam Nalepa. Przedstawienie spotkało się z ogromnym aplauzem ze strony publiczności, a sam twórca „Blaszanego Bębenka” – który jako gość honorowy był obecny na premierze – nie krył zadowolenia ze spektaklu.

Dla miłośników twórczości Güntera Grassa premiera Teatru Wybrzeże była pierwszą okazji do skonfrontowania prozy niemieckiego noblisty ze sceniczną wersją powieści, gdyż wcześniej Grass faktycznie nie zgadzał się na adaptacje „Blaszanego Bębenka” dla potrzeb teatru.

O wyjaśnienie sprawy do organizatorów RuhrTriennale zwróciła się oficjalnie dyrekcja Teatru Wybrzeże.

Zdjęcia z premiery w Gdańsku

Sentymentalny spacer śladami Güntera Grassa