Stowarzyszanie Młody Gdańsk zaprasza na pierwszy w historii TEDxGdańsk Salon – konferencja organizowana w ramach lokalnej inicjatywy, opartej na licencji światowej organizacji TED.

fot. M. Kwapisiewicz

fot. M. Kwapisiewicz

Komunikat prasowy:

W tym roku organizowany po raz pierwszy przez TEDxGdańsk salon odbędzie się w Olivia Business Centre – miejscu szczególnym dla Gdańska, ponieważ prezentuje ideę nowoczesności oraz przedsiębiorczości. A będzie o wyzwaniach
oraz zmianach, przed którymi otwiera się nasze miasto. Tegorocznymi prelegentami będą m.in. Piotr Arak, Szymon Kobyliński,Piotr Kuropatwiński oraz gość specjalny.

Wrześniowy Salon postawi bardzo ważne pytanie – „miasto zmienia się – a Ty”? A same prelekcje będą związane z problemami i przyszłością miasta. Zostaną poruszone problemy związane z komunikacją – tej jako narzędzia porozumiewania się i tej jako środka transportu. Tematy naszych prelegentów zainspirują do pozytywnych zmian w naszym mieście.

Oto tematy naszych prelegentów:

Piotr Arak – „Młodzi – jak im nie pomagać”
Piotr Kuropatwiński – „Rower- tnąca krawędź innowacji miejskich”
Szymon Kobliński– “Rower, pasja, biznes”

Zatem szykuje się niesamowite wydarzenie, w którym po prostu trzeba uczestniczyć, tym bardziej, że Salon, jak i coroczna konferencja jest wydarzeniem bezpłatnym dla odbiorców, przy wcześniejszej rejestracji na naszej stronie internetowej www.tedxgdansk.com, co też będzie sprzyjało dotarciu do wszystkich grup społecznych oraz propagowaniu idei, wartych uwagi nie tylko wśród wpływowych gremiów.

Czym jest TEDx i co ze sobą niesie?

„Idee warte propagowania” (ang. 'Ideas worth spreading’) – sztandarowe hasło jednej z najbardziej rozpoznawalnych organizacji non-profit, która zaraża pozytywną energią, inspiruje do działania, a nieraz nawet podnosi na duchu. TED, ponieważ o niej mowa, nie wymaga dzisiaj obszernej prezentacji…

Na początku, 25 lat temu, chodziło o czterodniową konferencję organizowaną regularnie w Kalifornii, co z biegiem czasu przekształciło się w szereg projektów wspierających idee, które mogą zmienić świat. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają osiemnasto minutowe wystąpienia, które są następnie udostępniane bezpłatnie na witrynie TED.com.

fot. M. Kwapisiewicz

fot. M. Kwapisiewicz

Prelegentami TED byli m.in. Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende i premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Konferencja TED odbywa się co roku w mieście Long Beach w Kalifornii, z jednoczesną transmisją wideo dostępną w Palm Springs.

Z czasem ideę TED przyjęły inne miasta, chcąc propagować pozytywne rozwiązania wśród miejscowych społeczności, dlatego też pojawił się tzw. „x” (x = niezależnie zorganizowana konferencja), czyli TEDx umożliwiający pojedynczym osobom i grupom organizację lokalnych konferencji na całym świecie. Tym samym Gdańsk dołącza do prestiżowego grona, w którym znajduje się m.in. Berlin, Nowy Jork, Paryż, Londyn czy Warszawa.

Za nami już pierwsza edycja gdańskiego TEDx, która miała swą odsłonę 6 grudnia 2012 roku. Tematem przewodnim było przełamywanie barier, w życiu, nauce, społeczeństwie, kulturze i biznesie. Każdy z prelegentów wygłosił przemówienie trwające do 18 minut w którym zaprezentował swój punkt widzenia związany z tematem konferencji. Mieliśmy przyjemność wysłuchać Grzegorza Lewickiego, Szymona Wróblewskiego, Agnieszka Wroczyńskiej, Tomasza Antonowicza, Piotra Buckiego, Anny Rogali, Piotra Rutkowskiego, wraz z piękną oprawą muzyczną w wykonaniu Kingi Pruś. Ideą naszego programu jest łączenie ludzi z różnych dziedzin codziennego życia z kilku pokoleń. Chcemy w ten sposób zapoczątkować dalszą współpracę i głębszy dialog,by móc zmieniać nasze miasto na lepsze.

Uczestnictwo w wydarzeniach TEDxGdańsk jest bezpłatne. Wymagana jest rejestracja na stronie internetowej i trwa do 21 września 2013.

Tytuł: Konferencja TEDxGdańsk
Lokalizacja: Olivia Business Center, ul. Aleja Grunwaldzka 472, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Data: 2013-09-28