Z okazji akcji „Dni Otwarte Projektów Unijnych”, trwającej od 7 do 15 września 2013 roku, będzie można bezpłatnie wejść do Twierdzy Wisłoujście.

Komunikat prasowy:

„Dni Otwarte Projektów Unijnych” to największy w województwie cykl imprez przedstawiających projekty unijne. Podczas wydarzenia odbędzie się ponad 150 imprez, które promować będą około 97 projektów realizowanych na terenie całego województwa pomorskiego. Wśród zaplanowanych atrakcji są m.in. festyny, koncerty, seanse filmowe, zawody sportowe, regaty, zwiedzanie projektów, wystawy, konkursy i zabawy dla dzieci, gry miejskie oraz spektakle teatralne.

Twierdza Wisłoujście, która bierze udział w powyższym projekcie, to unikatowy zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Budowla, która przez wieki broniła Gdańska i Rzeczypospolitej przed nieprzyjacielem. Historia Twierdzy Wisłoujście rozpoczyna się w połowie XIV wieku. Przez następne stulecia była stale rozbudowywana, będąc dziś jedynym w swoim rodzaju przykładem różnorodności stylów architektonicznych nawarstwiających się na przestrzeni wieków.

Do tej pory Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pozyskało unijne środki dla Twierdzy Wisłoujście w ramach projektów :

Lata 2007 – 2008
Projekt „BALTIC FORT ROUTE. Baltic Culture and Tourism Route Fortresses” w ramach programu Interreg IIIB, który obejmował wyposażenie Twierdzy Wisłoujście w toalety dla zwiedzających oraz zbudowanie tarasu widokowego. Największą korzyścią zaś było stworzenie nieformalnych znajomości z partnerami z Niemiec, Litwy, Polski i Rosji.

Lata 2009 – 2011
Projekt „Prace Ratownicze Twierdzy w Wisłoujściu – Unikatowa Fortyfikacja w Skali Europejskiej” dofinansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Odrestaurowano pod względem hydrotechnicznym i konserwatorskim mury kurtynowe i mury fosbrei Fortu Carre Twierdzy Wisłoujście. Ponadto zakupiono do Twierdzy 40 replik armat, sprzęt fotograficzny, sprzęt audiowizualny i elektroniczny, aparaturę pomiarową, sprzęt pływający, system wystawienniczy oraz repliki broni czarnoprochowej.

Lata 2010 – 2013
Projekt „Prace Ratownicze Twierdzy w Wisłoujściu – Unikatowa Fortyfikacja w Skali Europejskiej – Etap II” dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Projekt miał na celu odrestaurowanie Bastionu Furta Wodna pod względem hydrotechnicznym oraz konserwatorskim.

Warto jeszcze przypomnieć, że Twierdza Wisłoujście ma szansę zostać jednym z 7 Cudów Polski wybieranych przez magazyn National Geographic. Z Gdańska jeszcze jeden obiekt walczy o miejsce w szczęśliwej siódemce i jest nim PGE ARENA.

Tytuł: Bramy Twierdzy Wisłoujście otwarte
Lokalizacja: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Data: 2013-09-14
Godzina zakończenia: 16:00