Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XXI Światowy Zjazd Kaszubów| Chojnice 2019


NAwigacja Wydarzeń

Zjazd Kaszubów to największą impreza plenerowa, która promuje regionalną kulturę, a przede wszystkim stanowi okazję do spotkania się Kaszubów z całego świata. Tym razem zorganizowana zostanie w sobotę, 6 lipca 2019 r. w Chojnicach. Tradycyjnie będzie można posłuchać kaszubskiej muzyki, posmakować specjałów kuchni regionalnej, a najlepsi karciarze rozegrają turniej baśki.

W tym roku XXI Światowy Zjazd Kaszubów odbędzie się w Chojnicach. Jak zawsze imprezę zaplanowano na pierwszą sobotę lipca. Wezmą w niej udział nie tylko Kaszubi zamieszkujący województwo pomorskie, ale także ci rozsiani po całym świecie, m.in. reprezentacja Kaszubów z Kanady. Miasto przygotowuje się na przyjęcie od 10 do 12 tysięcy gości.

Jakie atrakcje w tym roku?

Tradycyjnie na Zjazd Kaszubów będzie można dotrzeć Transcassubią, czyli specjalnym pociągiem, który około godz. 10 przyjedzie do Chojnic. Na dworcu wszystkich przywita burmistrz Aresniusz Finster.

Po uroczystym otwarciu zjazdu o godz. 13.00 na jego uczestników czekać będzie wiele atrakcji. W Parku 1000-lecia zorganizowany zostanie jarmark kaszubski. Wśród wystawców spotkać będzie można: twórców ludowych, rzemieślników, artystów, wytwórców produktów regionalnych oraz panie z kół gospodyń wiejskich. Podczas kaszubskiej biesiady każdy będzie mógł posmakować specjałów regionalnej kuchni, a najlepsi kaszubscy karciarze rozegrają turniej baśki. Dla najmłodszych przygotowana zostanie strefa gier i zabaw.

Ważnym punktem programu będą koncerty zespołów kaszubskich. Na tegorocznej scenie wystąpią m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” z Chojnic, Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Karsina, Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Krëbane” z Brus, zespół Wädzëbôczi Brusy, a także zespół szantowy Ciągle na fali. Gwiazdą imprezy będzie zespół Bubliczki.

Światowe Zjazdy Kaszubów organizowane są od 1999 r. przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie na pamiątkę zjednoczenia ziem kaszubskich w granicach jednego województwa. Pierwszy odbył się w Chojnicach, a w następnych latach inne miejscowości na Kaszubach zabiegały o możliwość przejęcia roli gospodarza tej imprezy. I tak kolejne zjazdy odbyły się w Helu, Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni, Brusach, Gdańsku, Bytowie, Pucku, Lęborku, Sopocie, Władysławowie, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Wdzydzach, Rumi oraz Luzinie.

Szczegóły

Data:
06/07/2019
Godzina:
08:00 - 21:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , , , , ,

Organizator

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Miejsce wydarzenia

Chojnice