Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wykład prof. Krzysztofa Kornackiego oraz pokaz filmu„Do widzenia,do jutra” w Gdańskiej Galerii Fotografii


NAwigacja Wydarzeń

Gdańska Galeria Fotografii zaprasza na wykład profesora Krzysztofa Kornackiego „Gdańskie wątki filmowe” oraz pokaz filmu „Do widzenia, do jutra” w reż. Janusza Morgensterna

10.02.2019, godz. 13.00-15.00, wstęp wolny

Muzeum Narodowe w Gdańsku | Gdańska Galeria Fotografii | Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, Gdańsk

Gdańsk nie miał nigdy wytwórni filmowej z prawdziwego zdarzenia, nie było tu centrów decyzyjnych polskiego kina. Choć miał świetnych aktorów, to nigdy w takiej ilości, jak inne miejskie ośrodki. Pod tymi względami przewyższały go Warszawa, Kraków, Wrocław, a nawet Łódź. Ale to w mieście nad Motławą powstało blisko trzydzieści filmów, które nazwać można „filmami gdańskimi”, w których miasto jest jednym z głównych bohaterów. Przesądzała o tym jego historia, architektura, gdańskie genius loci. O tych filmach (przedwojennych i powojennych), ale także obrazach, w których Gdańsk „występował” w rolach epizodycznych będzie wykład profesora Krzysztofa Kornackiego „Gdańskie wątki filmowe”.

„Do widzenia, do jutra” jest debiutem reżyserskim Janusza Morgensterna. To romantyczna historia oraz obraz polskiej młodzieży w drugiej połowie lat 50. Film oddaje niezwykłą atmosferę życia kulturalnego młodej inteligencji. Wśród scen rozgrywających się w Trójmieście można zobaczyć także fragmenty spektakli popularnych wówczas teatrzyków studenckich, takich jak „Bim Bom” i „Co To”. Scenariusz powstał we współpracy z Bogumiłem Kobielą, Wilhelmem Machem oraz Zbigniewem Cybulskim – odtwórcą roli głównej. Sam Cybulski jest tu postacią wyjątkowo ważną. Mówi się, że inspiracją do powstania scenariusza była prawdziwa historia jego znajomości z Françoise Grisard – córką francuskiego konsula, który wraz z rodziną zamieszkał w Gdańsku w 1956 roku.

Wykład profesora Krzysztofa Kornackiego „Gdańskie wątki filmowe” oraz pokaz filmu „Do widzenia, do jutra” to jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie „W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda”, powstałej dzięki Françoise Grisard, która podarowała Muzeum Narodowemu w Gdańsku 192 diapozytywy z rodzinnej kolekcji. Zarówno film jak i fotografie prezentowane na wystawie to okazja do podróży w czasie i zobaczenia Gdańska z latach 50.

Prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki – filmoznawca, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu Polskiego. Gościnnie prowadzi zajęcia na Akademii Edukacji Filmowej przy Ostrołęckim Centrum Kultury w Ostrołęce, jest także prelegentem Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Specjalista w historii kina polskiego, autor wielu publikacji na ten temat (m.in. „Kino polskie wobec katolicyzmu (1945-1970)”, „Popiół i diament Andrzeja Wajdy”) oraz współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość blondynki” oraz członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej „Panoptikum”.

Koordynacja spotkania: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, Maja Bieńkowska
Współpraca: Paulina Leśna
Kontakt: [email protected], tel. 58 307 59 12 w. 117-119

Szczegóły

Data:
10/02/2019
Godzina:
09:00 - 14:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Gdańska Galeria Fotografii

Miejsce wydarzenia

Gdańska Galeria Fotografii | Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, Gdańsk