Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wisłoujście 1577. Nowożytna bitwa i dawne życie codzienne


NAwigacja Wydarzeń

Wisłoujście 1577. Nowożytna bitwa i dawne życie codzienne

W sobotę, 6 lipca 2019 r. ponad 250 rekonstruktorów z całej Europy zainscenizuje bitwę, która rozegrała się pod Twierdzą Wisłoujście w 1577 r. Na odwiedzających czekają liczne kramy rzemieślnicze oraz nowożytna karczma. Do zabytkowej fortyfikacji w Gdańsku będzie można dotrzeć na rowerach, komunikacją miejską, a także dzięki przeprawie promowej. Widowisko jest organizowane w ramach projektu Archaeobalt, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w programie Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 (Interreg South Baltic).

Twierdza Wisłoujście to nowożytna fortyfikacja morska w Gdańsku i jedna z jego atrakcji turystycznych. Zadaniem założenia obronnego była ochrona wejścia do gdańskiego portu i kontrola wpływających na Wisłą statków pełnomorskich. Fortyfikację wielokrotnie rozbudowywano w XVI i XVII w. Każdego roku w oddziale Muzeum Gdańska organizowane są wydarzenia popularyzujące historię Gdańska odwiedzane przez turystów z całej Polski, a także – licznie – z krajów skandynawskich – Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Wojna na Bałtyku. Oblężenie od strony wody i lądu

Rzeczpospolita w latach 1575-1577 doświadczyła sporu wewnętrznego, z którego żadna strona nie wyszła zwycięsko. Długotrwała elekcja po śmierci Zygmunta Augusta Jagiellona zakończyła się wyborem na króla Polski Anny Jagiellonki, która wkrótce poślubiła księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego. Popierający arcyksięcia austriackiego Maksymiliana II Habsburga Gdańsk, który upatrywał z w kandydaturze monarchy gwaranta otrzymywanych od czasów Kazimierza Jagiellończyka przywilejów, został najpierw wyjęty spod prawa, a następnie zaatakowany przez Stefana Batorego – mimo deklarowanego sprzeciwu Sejmu. Oblężenie Gdańska i Twierdzy Wisłoujście zakończyło się niepowodzeniem i rozejmem. Słabość Rzeczpospolitej wykorzystała Moskwa, która zaatakowała polskie wówczas Inflanty. Triumfujący nad wojskami moskiewskimi król zażądał od Szwecji przekazania Rzeczpospolitej Estonii. Ten ostatni ruch, a następnie elekcja w 1587 r. Zygmunta Wazy na tron polski, zapoczątkowały późniejszy konflikt polsko-szwedzki, który spustoszył Rzeczpospolitą w XVII w.

– Festiwal rekonstrukcyjny „Wisłoujście 1577” r. przybliży nam losy zatargu polsko-gdańskiego i losy niezdobytej Twierdzy Wisłoujście. O potyczce przy fortyfikacji i losach Morza Bałtyckiego opowie nam ponad 250. Rekonstruktorów z Polski, Niemiec, Czech, USA oraz Hiszpanii. O 16:00 Twierdzę będą oblegać wojska Stefana Batorego, a wśród huku dział i muszkietów zostanie przeprowadzony desant morski. Międzynarodowy festiwal rekonstrukcyjny to także zapowiedź opowieści, którą rozwiniemy w przyszłym roku w drugiej odsłonie projektu Archaeobalt – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Udział w inscenizacji jest bezpłatny. Widowisko odbędzie się przed fortyfikacją. Ruch pojazdów kołowych na terenie fortyfikacji zostanie zamknięty. W związku z tym parkowanie aut będzie możliwe jedynie na terenie ulicy Jana Charpentiera. Zaleca się przyjazd rowerem, albo przeprawą promową żaglowcem Baltic Star, który 6 lipca będzie odpłatnie przewoził turystów pomiędzy Nowym Portem a przystanią przy Twierdzy Wisłoujście. Do fortyfikacji będzie można dotrzeć także autobusami 106, 138 i 606 oraz Tramwajem Wodnym F5.

Dawne życie codzienne wewnątrz fortyfikacji

Powodów do odwiedzenia Twierdzy Wisłoujście jest więcej. W samym środku fortyfikacji będzie można odwiedzić nowożytną karczmę serwującą posiłki przygotowane w tradycyjny sposób. W pobliskich stanowiskach będzie można zakupić tradycyjne wędliny, a także napoje. Najciekawsze mogą okazać się stanowiska rekonstruktorów, którzy przybliżą historie o dawnych zawodach – w teorii i praktyce. Usłyszymy także XVI-wieczne utwory, które wykonają muzycy z zespołu Tubicinatores Gedanenses.

– Na wystawach, za gablotami, widzimy często dawne przedmioty, które odnaleźli archeolodzy w trakcie badań powierzchniowych. Niekiedy zastanawiamy się jak je wykonano i do czego służyły, albo czemu są uszkodzone. Dzięki rekonstruktorom dowiemy się w łatwy i przystępny sposób tego, czego objęte ochroną zabytki dzisiaj nam powiedzieć nie mogą. Od 10:00 do 16:00 na zwiedzający będą mogli odwiedzić stanowiska warsztatowe kaletnika, pisarza, kapelusznika, felczera, kramy oraz kwatery dowódców wojsk. Podczas wspólnego poznawania historii poznajemy nasze dziedzictwo – dodaje Maciej Flis.

Archaeobalt to projekt realizowany przez Uniwersytet Gdański – lidera projektu, Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Lund w Szwecji oraz Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Aarhus w Danii. Całkowita wartość projektu wynosi 2 009 568 EUR. Dofinansowanie Unii Europejskiej z programu Południowy Bałtyk wynosi 1 587 442,40 €. Projekt zakończy się około lipca 2021 r.

6 lipca (sobota) 2019

godz. 10:00-16:00, Twierdza Wisłoujście
Warsztaty edukacyjne, kramy, prezentacje oddziałów i sprzętu, kuchnia historyczna, koncerty Tubicinatores Gedanenses, karczma.
Wejście do fortu jest biletowane wg cennika na stronie www.muzeumgdansk.pl

Godz. 16:00 – 17:00 , Twierdza Wisłoujście, nabrzeże tramwaju wodnego „Twierdza Wisłoujście”, brama Twierdzy Wisłoujście
Bitwa morska i lądowa Wisłoujście 1577, widowisko plenerowe poza fortem nie jest biletowane.*

UWAGA! W dniu 6 lipca parking Twierdzy Wisłoujście nie będzie dostępny. Samochody należy parkować poza Twierdzą Wisłoujście, sugerujemy również skorzystać z usług komunikacji miejskiej.

*Program bitwy może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora np. warunków pogodowych.

Szczegóły

Data:
06/07/2019
Godzina:
08:00 - 16:00
Kategorie Wydarzenie:
, , , ,

Organizator

Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Twierdza Wisłoujście – Muzeum Gdańska ul. Stara Twierdza 1