Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Westerplatte – kurort zamieniony w redutę. Wykład dr Andrzeja Drzycimskiego w Domu Uphagena


NAwigacja Wydarzeń

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Andrzeja Drzycimskiego pt. „Westerplatte – kurort zamieniony w redutę”. Westerplatte, jako miejsce gdzie rozpoczęła się długotrwała wojna, dopiero przebija się do europejskiej świadomości. Stąd potrzeba ukazania także wojennych i powojennych losów ludzi, którzy jako mały oddział Wojska Polskiego liczący ok. 210 osób, stanęli we wrześniu 1939 roku w misji specjalnej do walki o honor polskiego żołnierza. Podczas wykładu przedstawione zostaną wojenne losy westerplatczyków w czasie okupacji niemieckiej oraz powojenne – będące odbiciem stosunku władz PRL do żołnierzy września, którzy dopiero w wolnej Polsce doczekali się uznania i szacunku należnego im za bohaterską postawę podczas siedmiu dni obrony Westerplatte.

Dr Andrzej Drzycimski jest historykiem. Po studiach pracował jako bibliotekarz, nauczyciel, publicysta w prasie katolickiej, wydawca, rzecznik prasowy, doradca ds. komunikacji społecznej. Przez wiele lat był także nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, która obdarzyła go tytułem profesora nadzwyczajnego, a także w Gdyni, gdzie na Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego powołany został na jej prorektora. W 1980 należał do nielicznej grupy sygnatariuszy listu dziennikarzy do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był internowany od 13 grudnia 1981 do lipca 1982 w Strzebielinku k. Wejherowa. W latach 1990 – 1994 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W 1994 założył Fundację św. Wojciecha w Gnieźnie.
Nasz prelegent jest autorem i współautorem licznych prac naukowych i popularnonaukowych przede wszystkim z dziedziny historii ale też i komunikacji społecznej. Jest współautorem wydania źródeł i publikacji podejmujących współczesne wydarzenia w Polsce. Od ponad czterdziestu lat zajmuje się tematyką Westerplatte. Wśród wielu publikacji związanych z Westerplatte wydał dwa tomy monografii: Westerplatte, t. 1: Reduta w budowie 1926-1939 i t. 2: Reduta wojenna 1939 (2014). Obecnie przygotowuje tom trzeci poświęcony wojennym i powojennym losom westerplatczyków.

Wszystkich zainteresowanych losami żołnierzy z Westerplatte zapraszamy serdecznie do Domu Uphagena w dniu 26 września (środa) o godz. 17-tej
WSTĘP WOLNY

Szczegóły

Data:
26/09/2018
Godzina:
15:00 - 16:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska