Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Uroczystość nadania tytułu Carillonistki Miejskiej


NAwigacja Wydarzeń

Muzeum Gdańska zaprasza w środę, 19 września, o godzinie 11.00, do Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta na uroczystośc nadania dr Monice Kaźmierczak tytułu carillonistki miejskiej. Wydarzenie zakończy się recitalem gdańskiej Mistrzyni.

Monika Kaźmierczak jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej, a dziś jej wykładowczynią. Studiowała też w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort. Kaźmierczak od wielu lat realizuje projekty propagujące muzykę carillonową. Związana jest z Polskim Stowarzyszeniem Carillonowym i Muzeum Gdańska, dla którego koncertuje. Od wielu lat gra też w całej Polsce i za granicą.

– Dla Gdańska koncertuję już od 2001 roku, z dwuletnią przerwą na studia w Holandii – mówi Monika Kaźmierczak. – Cieszę się, że wracamy do dawnej gdańskiej tradycji. Do moich zadań należało będzie granie cotygodniowych koncertów na wieży kościoła św. Katarzyny (w piątki o godz. 14.45) i wieży Ratusza Głównego Miasta (w soboty o godz. 12.05). Do tego koncerty świąteczne oraz koncerty na specjalne okazje, np. rozpoczęcie i zakończenie Jarmarku św. Dominika.

Uroczystość przywrócenia stanowiska miejskiego carillonisty rozpocznie się o godz. 11, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Ok. godz. 11. 25 artystka zagra inauguracyjny koncert z carillonu umiejscowionego w ratuszowej wieży. W listopadzie 2018 r., z okazji 20. lecia gdańskich carillonów, Muzeum Gdańska wyda przewodnik poświęcony dziejom tych instrumentów.

Księgi Kamlarii (Kasy Miejskiej) odnotowują po raz pierwszy carillonistę miejskiego w 1576 roku. Był zatrudniany przez Radę, a decyzję w tej sprawie wydawał pierwszy burmistrz.
Od 1882 roku aż do marca 1945 roku stanowisko programisty ratuszowych dzwonów i carillonisty kościoła św. Katarzyny pełniła jedna osoba. Ostatnim carillonistą miejskim był Georg Edel. Muzeum Gdańska zarządza obecnie trzema carillonami: w Ratuszu Głównego Miasta, w kościele św. Katarzyny i carillonem mobilnym.

 

Na zdjęciu: Monika Kaźmierczak, zbiory Muzeum Gdańska

Szczegóły

Data:
19/09/2018
Godzina:
09:00 - 10:00
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Ratusz Głównego Miasta, Oddział Muzeum Gdańska