Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Odsłonięcie „Kamiennego Serca Miasta” – historycznego środka miasta


NAwigacja Wydarzeń

W ramach pierwszego Święta ulicy Św. Ducha nastąpi uroczyste odsłonięcie Kamiennego Serca Miasta. Tradycja umieszczania takich kamieni sięga starożytnej Grecji oraz Rzymu, jednak zachowały się one również w wielu nowożytnych miastach europejskich: Lejdzie, Tallinie, Londynie, Paryżu czy Arnhem.

Jak przypomina Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej, konkurs na stworzenie projektu „Serca Miasta” został zorganizowany na początku marca. Jego celem było przywrócenie na środku ulicy Św. Ducha punktu wyznaczającego tradycyjny środek grodu nad Motławą.

Według badań przeprowadzonych przez profesora Andrzeja Januszajtisa była to okrągła płyta z różowego lub szaroróżowego kamienia, średnicy ok. 70 cm, wmurowana w bruk w środku jezdni ulicy św. Ducha przed północno-wschodnim narożnikiem Kaplicy Królewskiej, na wprost fasady domu pod obecnym numerem 81.

Nie do końca wiadomo, jaki był dalszy los kamienia. Prawdopodobnie został zniszczony przy odbudowie, bądź tylko przesunięty przy remoncie nawierzchni.

Pierwsze miejsce i nagrodę główną w wysokości 3000 zł otrzymał projekt autorstwa Tomasza Jażdżewskiego. Pomnik wykonany jest z bloku granitu rapakiwi o bryle walca i wymiarach: średnica 700 mm i wysokość 160 mm. Górną powierzchnię kamienia pokrywa plan miasta z XVII w., którego centrum stanowi lokalizacja pomnika, plan powstał poprzez zagłębienie w kamieniu o ok. 5 mm powierzchni zajmowanych na planie miasta przez rzeki, kanały, fosy.

 

Szczegóły

Data:
15/09/2018
Godzina:
11:00 - 11:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Menadżer Śródmieścia Gdańsk, Biblioteka pod Żółwiem-filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenie Nasz Gdańsk, Fundacja Gdańska oraz Rada Dzielnicy Śródmieście.

Miejsce wydarzenia

ul. św. Ducha 68, Gdańsk- Śródmieście