Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tajemnice konserwacji gdańskich zabytków – wykład Akademii Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

6 grudnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej będzie można posłuchać opowieści o nieznanych kartach z historii konserwacji zabytków Gdańska w latach 1945 – 2000. Wykład poprowadzi Marcin Gawlicki, architekt, badacz, historyk architektury i konserwator zabytków profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

– Obok ogólnie dostępnych i wielokrotnie powtarzanych informacji dotyczących dzieła odbudowy Gdańska po zniszczeniach wojennych, pozostaje nie tak popularny, niekiedy nawet tajemniczy obszar wiedzy dotyczący nieznanych wydarzeń i faktów związanych z historią konserwacji poszczególnych zabytków. Przez ponad połowę stulecia zmieniały się nie tylko teorie i zasady konserwatorskie, ale także możliwości realizacji wielu zamierzeń i planów konserwatorskich. Oglądając współczesne efekty działań architektów i konserwatorów warto poznać profesjonalne uwarunkowania niegdyś podejmowanych decyzji – mówi Marcin Gawlicki.

Dr hab. inż. arch. Marcin Gawlicki, prof. KUL – architekt, badacz i historyk architektury, konserwator zabytków, autor szeregu zrealizowanych projektów architektonicznych i konserwatorskich. W dorobku naukowym znajduje się blisko dwieście opracowań studialnych, ekspertyz naukowych, projektów badawczych oraz publikacji krajowych i zagranicznych związanych z historią architektury, konserwacją zabytków, ochroną krajobrazu kulturowego i krajowym systemem ochrony zabytków. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i Podyplomowego Studium Badań Zabytków Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, autorem rozprawy doktorskiej pt. Podmiejskie dwory mieszczan gdańskich przy Polankach w Oliwie – 1989 rok oraz wyróżnionej w 2012 roku rozprawy habilitacyjnej pt. Zabytkowa architektura Gdańska w latach 1945 – 1951. Kształtowanie koncepcji konserwacji i odbudowy. Jest członkiem Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz Izby Architektów RP.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
06/12/2016
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl