Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stanisława Przybyszewska patronką gdańskiego tramwaju – uroczystość nadania imienia


NAwigacja Wydarzeń

ZKM

Fot. ZKM Trójmiasto

W piątek, 27 listopada o godz. 13.30, na przystanku tramwajowym Nowe Ogrody (w kierunku dworca PKS), odbędzie się uroczystość nadania imienia gdańskiemu tramwajowi. Nową patronką zostanie Stanisława Przybyszewska.

Stanisława Przybyszewska dołączy do grona 43 postaci związanych z Gdańskiem i jego historią, których imiona noszą gdańskie tramwaje.
Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy śmierci pisarki, w listopadzie odbywają się wydarzenia przypominające jej życie i twórczość, a wśród nich m. in.: spacery według specjalnie zaplanowanej trasy, debata poświęcona jej dziełom, premierowy pokaz opery, a także nadanie jej imienia jednemu z gdańskich tramwajów.
Stanisława Przybyszewska była nieślubną córką pisarza Stanisława Przybyszewskiego i malarki Anieli Pająkówny. Urodziła się w Krakowie w 1901 roku, ale ponad jedną trzecią swojego krótkiego życia (zmarła w wieku 34 lat) spędziła w Gdańsku. Do Wolnego Miasta przyjechała w 1923 roku z mężem Janem Panieńskim, malarzem, który został nauczycielem rysunków w Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Panieński zmarł nagle dwa lata później, Przybyszewska zaś została w Gdańsku aż do końca swoich dni.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
27/11/2015
Godzina:
12:30 - 13:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Nowe Ogrody
Nowe Ogrody 1
Gdańsk, 80-803 Polska
+ Google Map