Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Akademia Dawnego Gdańska o udziale profesorów PG w odbudowie miasta – wykład


NAwigacja Wydarzeń

IKM zaprasza na kolejny wykład Akademii Dawnego Gdańska. 26 listopada o godz. 18.00 w sieni IKM, Barbara Ząbczyk – Chmielewska, kustosz zajmująca się historią i zbiorami Politechniki Gdańskiej, opowie o udziale profesorów z tej uczelni w odbudowie miasta. Wstęp wolny.

Ważny i wciąż dyskusyjny temat odbudowy Gdańska nie tylko związany jest z zagadnieniami architektury, budownictwa, zabiegami konserwatorskimi. W rzeczywistości towarzyszy mu również wiele aspektów związanych z ludnością cywilną, działaniami wojennymi w mieście i okresem powojennym. Do tragicznego stanu tkanki miejskiej Gdańska przyczyniły się nie tylko działania wojenne, ale także warunki atmosferyczne, brak środków na zabezpieczenia zniszczonych budowli oraz szabrownictwo deficytowych materiałów budowlanych.

– Kataklizm 1945 roku przyniósł zniszczenie i wyludnienie miasta. W złożonym procesie odbudowy miasta i jego życia znaczącą rolę odegrali przybywający do Gdańska na Politechnikę Gdańską pracownicy naukowi i studenci ze Lwowa, Wilna czy Warszawy. Często jako członkami grup operacyjnych, od pierwszych dni brali udział w odbudowie miasta, przemysłu, nauki, szkolnictwa i kultury. Z Politechniką związani byli m.in. Władysław Czerny, twórca koncepcji odbudowy gdańskiego Śródmieścia, Jan Borowski – wojewódzki konserwator Gdańska, twórca pierwszego powojennego rejestru zabytków Gdańska i województwa, Marian Osiński współtwórca rekonstrukcji architektury Pomorza, szef grupy stoczniowej Witold Urbanowicz, Witold Tubilewicz, naczelny inżynier odbudowy portów, Aleksander Potyrała organizator i dyrektor Liceum Budownictwa Okrętowego „Conradinum” i wielu innych – zapowiada wykład Barbara Ząbczyk – Chmielewska.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
26/11/2015
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl