Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sobota u Państwa Uphagenów – Dom pod magnoliami


NAwigacja Wydarzeń

„Dom pod magnoliami” to tytuł spotkania z mieszkankami willi przy Al. Zwycięstwa 26 w Gdańsku – Wrzeszczu, które odbędzie się w sobotę, 24 września 2016 roku, o godzinie 17, w Salonie Domu Uphagena przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku. Organizuje – Towarzystwo Dom Uphagena w ramach cyklu „Soboty u Państwa Uphagenów”. Spotkanie dedykowane jest Irenie Korczak, a poprowadzi je Katarzyna Korczak.

Bohaterką części pierwszej pt. „Sen o Stanisławowie” będzie prof. Ewa Nawrocka. Urodziła się w Stanisławowie na terenie II Rzeczpospolitej. Teoretyk literatury, historyk teatru, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, członek Fundacji Theatrum Gedanense. Ojciec, Mieczysław Nawrocki, aktor i reżyser stanisławowskiego teatru, artysta malarz. Matka, Cecylia, z domu Czerwińska, nauczycielka. Po wojnie przybyli do Gdańska, przy Al. Zwycięstwa 26 zamieszkali w 1947 roku. Mieczysław w latach 1948 – 1967 pracował jako aktor Teatrze Wybrzeże. Grał w filmie „Wolne Miasto Gdańsk” i in.

W części drugiej pt. „(…) żeby wdzięk i czar quasi człowieczka przynosił radość udręczonym sercom ludzkim.” – opowiadać będzie dr Grażyna Totwen – Kilarska o “Dopisało mi ogromne szczęście”. Urodziła się w Gdańsku. Architekt wnętrz, scenograf. Babcia, Olga Dobużyńska – Totwenowa, wraz z córkami Ewą i Ireną, Totwen, urodzone w Wilnie, stworzyły Wileński Teatr Łątek. Po wojnie „Totwenki” przybyły do Gdańska, w 1948 roku zamieszkały przy Al. Zwycięstwa 26 i kontynuowały działalność autorskiego teatru. W 1949 roku Teatr Łątek, już nie Wileński, przestał istnieć. Ewa nadal realizowała marionetkowe przedstawienia i prowadziła działalność edukacyjną. Ojciec, Maciej Kilarski, konserwator zabytków, historyk sztuki.

Śpiewnik Domowy zaprezentują i przeczytają wspomnienia uczniowie Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu z klasy śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej, która sprawuje kierownictwo muzyczne.

Wstęp wolny.

 

 

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
24/09/2016
Godzina:
15:00 - 16:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena
Długa 12
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.domuphagena.pl/