Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej spotkanie poety i jego Muzy w Parku Oliwskim


NAwigacja Wydarzeń

rilke

fot.: gdansk.pl

Urząd Miejski w Gdańsku zaprasza na odsłonięcie tablicy upamiętniającej spotkanie poetyckie Rainera Marii Rilkego z Lou Andreas-Salome. Uroczystość z udziałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i pisarza Pawła Huelle odbędzie się w sobotę 24 września o godz. 12.00 przed altaną w Parku Oliwskim.

W 1897 roku Rainer Maria Rilke – dwudziestojednoletni wówczas poeta – przedstawiony został Lou Andreas Salome. Nieprzeciętnej urody pisarka, eseistka, podziwiana w środowiskach intelektualnych za swoją niezależność, miała wówczas trzydzieści sześć lat. Dla młodego Rilkego Lou stała się obiektem adoracji, miłosnych uniesień i natchnienia. Była jego powierniczką, opiekunką duchową, przewodniczką w skomplikowanych labiryntach życia i sztuki.

W 1898 roku Rilke przyjechał do Sopotu, by spotkać się z Lou, która odwiedziła Gdańsk – oficjalnie – by spotkać się z Johanną Niemann. Nie wiadomo jak często, o jakich porach dnia lub nocy Rainer i Lou spotykali się w Sopocie, Gdańsku, we Wrzeszczu i w Oliwie. Ale pozostaje po tych spotkaniach ślad, zapisek w dzienniku poety:

„Wysoko w okolonej bukami altanie oliwskiego parku wspólnie obmyśliliśmy dla tego wiersza zakończenie.”

                                                    23 VII 98, Oliwa.

Na odsłoniętej w sobotę tablicy umieszczono fragment wspomnianego wiersza. Polskiego przekładu dokonał Adam Pomorski, niezastąpiony tłumacz poezji Rainera Marii Rilkego.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
24/09/2016
Godzina:
10:00 - 11:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Park Oliwski
Park Oliwski
Gdańsk, 80-001 Polska
+ Google Map