Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Przestrogi dla podróżującej młodzieży w traktacie gdańszczanina Samuela Zwickera


NAwigacja Wydarzeń

Szanowni Państwo,

Towarzystwo Dom Uphagena serdecznie zaprasza na prelekcję dr. Romana Dzięgielewskiego pt. Przestrogi dla podróżującej młodzieży w traktacie gdańszczanina Samuela Zwickera (1638).

Wystąpienie będzie dotyczyć popularnych w całej Europie w XVI-XVIII wieku poradników pisanych dla młodzieży wybierającej się na studia zagraniczne. Udzielały tysiące wskazówek, jak młody podróżnik miał rozwiązywać problemy, które zależały od nieskończonej liczby okoliczności w danym kraju. Bardzo rzeczowe uwagi pomagały w fazie przygotowania i prowadzenia podróży, a także organizowania toku studiów i postępowania po powrocie do domu. Można też znaleźć ciekawe porady i przestrogi dotyczące diety i higieny. Apodemiki, czyli traktaty o sztuce podróżowania, wymagały też zbierania szczegółowych informacji na temat rozwoju cywilizacyjnego odwiedzanych krajów. Większość porad miała charakter uniwersalny, część odnosiła się do określonych krajów lub społeczności. W 1638 roku wydano w Gdańsku traktat zatytułowany „Breviarium apodemicum”. Jego autor, gdański prawnik Samuel Zwicker, umiejętnie połączył w nim elementy teorii i praktyki podróżowania. Jego Brewiarz uwzględnia podstawowe dla tego piśmiennictwa tematy, zatem daje wyobrażenie o formie i zawartości treściowej tego typu prac.

Dr Roman Dzięgielewski jest pracownikiem Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, gdzie pełni funkcję kierownika Działu Druków XIX i pierwszej połowy XX wieku. Jest tłumaczem naukowych i literackich tekstów łacińskich z okresu renesansu i baroku, np. wielu tekstów źródłowych dotyczących Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego oraz obszernej części XVIII-wiecznej monografii dziejów nauki na Pomorzu Athenæ Gedanenses pióra Ephraima Prætoriusa, Jest także badaczem zagadnień epoki nowożytnej z pogranicza historii, literaturoznawstwa i filologii klasycznej. To przede wszystkim 8 artykułów w takich czasopismach naukowych, jak „Libri Gedanenses”, „Rocznik Elbląski”, czy „Rocznik Naukowy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku”. Do jego dorobku należy dopisać dwa katalogi rękopisów i tekstów źródłowych dotyczących zasobów Biblioteki Gdańskiej PAN. Ukoronowaniem wieloletniej pracy nad europejskimi traktatami na temat sztuki podróżowania było opublikowanie w 2015 r. monografii pt. Przygotowanie młodzieży do podróży akademickiej w XVI-XVIII wieku : na przykładzie traktatów apodemicznych, w szczególności ”Brewiarza apodemicznego” gdańszczanina Samuela Zwickera, Na jej podstawie powstała praca doktorska pod zmienionym tytułem Przygotowanie młodzieży do podróży akademickiej na podstawie traktatów apodemicznych z XVI-XVIII wieku, przyjęta na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego w 2018 roku.

Zainteresowanych porównaniem na ile w stosunku do XVII wieku zmieniły się zalecenia udzielane młodzieży wyjeżdżającej z domu rodzicielskiego zapraszamy serdecznie do Domu Uphagena w środę, w dniu 28 listopada 2018 r. o godz. 17-tej. WSTĘP WOLNY!

Szczegóły

Data:
28/11/2018
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena – Muzeum Gdańska, ul. Długa 12