Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Czwartki w Muzeum Gdańska. Wspomnienie prof. Wiesława Gruszkowskiego


NAwigacja Wydarzeń

W trakcie spotkania z cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska” będziemy wspominana postać prof. Wiesława Gruszkowskiego. Prezentowane będą nagrania, fragmenty opowieści Profesora o Jego życiu, przyjeździe do Gdańska i karierze zawodowej. Po wystąpieniach zaproszonych osób odbędzie się dyskusja, podczas której będzie można przekazać własne wspomnienia związane z Profesorem.

 

Wiesław Julian Gruszkowski (1920-2018) urodził się i wychował we Lwowie. W 1938 r. rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej. Do Gdańska przyjechał w czerwcu 1945 r. i kontynuował edukację architektoniczną na tutejszej Politechnice. Bardzo zaangażował się w dokumentowanie zniszczonej – zabytkowej zabudowy Gdańska, a potem w jej odbudowę. Po uzyskaniu dyplomu architekta pracował w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa „Miastoprojekt” i w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej. Pełnił funkcje głównego architekta województwa i generalnego projektanta planów urbanistycznych aglomeracji gdańskiej, a w latach 1981-1984 przewodniczącego gdańskiej Miejskiej Rady Narodowej. Poza pracą na rzecz miasta zajmował się badaniami naukowymi i dydaktyką na Politechnice Gdańskiej. Uzyskał tytuł doktora, profesora tytularnego, a w latach 1985-1989 sprawował funkcję dziekana Wydziału Architektury. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, autor wielu publikacji z zakresu architektury, urbanistyki, rewaloryzacji i odbudowy Gdańska. Czynnie działał w stowarzyszeniach zajmujących się urbanistyką, architekturą i ochroną zabytków.

Nauczyciel wielu architektów, mąż Marii, ojciec trzech synów, dziadek sześciorga wnucząt. Do ostatnich lat życia był aktywny zawodowo i podróżował po świecie, choć najwięcej przyjemności sprawiała mu pielęgnacja przydomowego ogrodu.

Szczegóły

Data:
29/11/2018
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Wielka Sala Wety w Ratuszu Głównomiejskim, ul. Długa 46/47