Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Promocja książki „KS Gedania – klub gdańskich Polaków (1922-1953)”


NAwigacja Wydarzeń

Wydawnictwo Oskar oraz Muzeum Poczty Polskiej zapraszają na spotkanie poświęcone książce „KS Gedania – klub gdańskich Polaków (1922-1953)”, opowiadającej o największym przedwojennym polskim klubie sportowym w Gdańsku. Spotkanie odbędzie się 22 stycznia (piątek) o godzinie 17.30 w Muzeum Poczty Polskiej. Poprowadzi je autor książki dr Janusz Trupinda. Wstęp wolny.

Powstałe po I wojnie światowej Wolne Miasto Gdańsk było kompromisem, który nie zadowalał nikogo, a po 1933 roku coraz bardziej ulegało brunatnej dyktaturze. W tych okolicznościach funkcjonowała polska mniejszość, określana jako „polityczny problem” i wypychana na margines życia społecznego. Wyjściem stał się dla niej jednak sport, dzięki któremu mogła manifestować polskość i przywiązanie do biało-czerwonych barw. Tej idei pozostali wierni sportowcy Gedanii Gdańsk, która z jednosekcyjnego klubu przerodziła się w największy polski ośrodek sportowy nad Motławą. Niestety, los obszedł się z jej reprezentantami okrutnie – od narastających represji po dojściu do władzy nazistów, przez pobyty w obozach koncentracyjnych i przymusową pracę podczas II wojny światowej, po czasy powojenne. Ich historię postanowił przypomnieć pracownik Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Janusz Trupinda, i w efekcie powstała książka „KS Gedania – klub gdańskich Polaków” (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska & Wydawnictwo Oskar). To głos, jak mówi autor, „gdańskich Kolumbów” – ludzi prezentujących amatorski poziom sportowy, ale widzących w sporcie coś więcej niż aktywność fizyczną. Zrównywani przez komunistów z folksdojczami, zmuszeni do udowadniania patriotyzmu, musieli po 1945 roku opuścić swoją ojczyznę, do której przez dekady dążyli. Niestety, dla nich i przedwojennej Gedanii nie było dotychczas miejsca  w sportowych opracowaniach i zamiarem powyższej publikacji jest wypełnienie tej luki.

Spotkanie będzie połączone z wykładem dr Janusza Trupindy pt. „Sport jako szkoła patriotyzmu – o Gedanii w rocznicę egzekucji Polaków 11 stycznia 1940 r.”.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
22/01/2016
Godzina:
16:30 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Muzeum Poczty Polskiej
ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Gdańsk, 80-839
+ Google Map