Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pod znakiem Cyrkla i Węgielnicy. Wystawa poświęcona polskiej masonerii


NAwigacja Wydarzeń

Mało kto wie, że jedno z najpiękniejszych dzieł polskiej myśli oświeceniowej – Konstytucja 3 Maja była w istocie dziełem masońskich braci. Śpiewając polski hymn narodowy powtarzamy słowa napisane przez wolnomularza, Józefa Wybickiego, napisane na cześć wolnomularza – Jana Henryka Dąbrowskiego. Zamordowany zdradziecko pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej, Gabriel Narutowicz, także należał do loży. Ba, do wolnomularstwa należało także dwóch polskich prymasów! A Goethe, Wolter, Mozart, Heini, Waszyngton – to także masońscy bracia.

Świat wolnomularskich idei jest niezwykły i niedzisiejszy. Pachnie Tajemnicą i Tradycją, jak tajemnicza Biblioteka, skrywająca mądrość wieków. A przy tym wszystkim – jest się od wolnomularzy czego uczyć! W loży masońskiej nikt nigdy nikomu nie przerywa, a wszyscy zwracają się do siebie z szacunkiem. Tu nie ma miejsca na zgiełk codzinnego świata, na kłótnie i na brak zaufania. Ciekawostką jest fakt, że dwa tematy są ściśle wykluczone ze spotkań Loży: polityka i religia. Bo loża to miejsce, w którym panuje Braterstwo i toczy się intelektualna, spokojna dyskusja. Dyskusja ta to sposób realizację jedynego wolnomularskiego celu – na poznawanie i ulepszanie samego siebie.

Zapraszam Państwa na wystawę poświęconą rytualnym regaliom masońskim,  udostępnionych przez Gwiazdę Morza, lożę wolnomularską w Gdańsku oraz Lożę Kulturę.

Wystawa „Pod Znakiem Cyrkla i Węgielnicy” stała się możliwa dzięki współpracy wielu podmiotów. Najważniejszym z nich jest Instytut Sztuka Królewska w Polsce, którym kieruje prof. Tadeusz Cegielski, historyk, masonolog               i… wolnomularz (Brat Tadeusz jest byłym Wielkim Mistrzem WLNP). Do Instytutu należą osoby zainteresowane badaniem historii ruchu masońskiego – są wśród nich zarówno aktywni wolnomularze, jak i osoby nienależące do Lóż.

Wystawa w Gdańsku odbywa się dzięki uprzejmości władz Wydziału Historycznego oraz Kół Naukowych Uniwersytetu Gdańskiego:

  • Koła Naukowego Religioznawców
  • Koła Naukowego Historyków
  • Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Historycznego UG

Eksponaty prezentowane na ekspozycji pochodzą z lóż wolnomularskich:

Wojciech St. Mościbrodzki

 

Szczegóły

Początek:
02/12/2017 07:00
Koniec:
19/01/2018 16:00
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Instytut Sztuka Królewska w Polsce

Miejsce wydarzenia

Wydział Historyczny UG ul. Wita Stwosza 55