Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Otwarcie wystawy ’45. Koniec wojny w 45 eksponatach


NAwigacja Wydarzeń

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na wystawę czasową – ” Koniec wojny w 45 eksponatach”, która zostanie otwarta  w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wystawa będzie pokazywała wydarzenia roku 1945 poprzez 45 specjalnie dobranych eksponatów, pochodzących w większości ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej. Jej celem jest przedstawienie polskiego doświadczenia końca wojny. Ma ukazywać różne aspekty ówczesnej rzeczywistości, w tym przede wszystkim niejednoznaczność wyzwolenia: koniec niemieckiej okupacji przy jednoczesnym ustanowieniu dominacji radzieckiej. Zostanie również szeroko uwzględniona perspektywa społeczna: migracje ludności, codzienność, pauperyzacja, odradzanie się życia.

Eksponaty zostały podzielone na grupy tematyczne, z którymi zwiedzający mogą zapoznawać się w dowolnej kolejności. Będą to m. in: przedmioty z obozów koncentracyjnych, dzwon z okrętu „Wilhelm Gustloff”, zatopionego w styczniu 1945 r., radziecki samochód terenowy GAZ 67, zniszczone niemieckie szyldy uliczne z Gdańska, mundury żołnierzy niemieckich, radzieckich, polskich, pamiątki po jednym z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego – Antonim Pajdaku – porwanym przez Sowietów i skazanym w Moskwie w sfingowanym procesie oraz po żołnierzach Armii Krajowej represjonowanych przez władze komunistyczne – gen. Aleksandrze Krzyżanowskim „Wilku” i Jachnie Wasiłojć-Smoleńskiej „Jachnie”. Oprócz artefaktów na wystawie będą wykorzystane archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia związane z zakończeniem II wojny światowej.

Otwarcie wystawy zainauguruje międzynarodową konferencję historyków pt. „Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy siedemdziesięciu lat” organizowaną przez Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Europejskie Centrum Solidarności.

wstęp w trakcie konferencji | 6–7 maja – bezpłatny
wstęp 8 maja – 15 września | w cenie biletu na wystawę stalą ECS lub 5 zł bilet normalny i 2,5 zł ulgowy

Prezentację opracowała Joanna Kruszewska

Szczegóły

Początek:
06/05/2015 08:00
Koniec:
07/05/2015 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności
pl. Solidarności 1
Gdańsk, 80-863 Polska
+ Google Map