Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Otwarcie nowego punktu widokowego przy historycznym Zbiorniku Wody Stara Orunia


NAwigacja Wydarzeń

W sobotę 15 września 2018 r. nastąpi uroczyste otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku. Wypiętrzone wzgórza morenowe dzielnicy Orunia, sięgające miejscami nawet powyżej 50 m n.p.m., tworzą niezwykły krajobraz.

Miejska Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zaprasza w sobotę 15 września 2018 roku, o godz. 12.00 na otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku przy Zbiorniku Wody Stara Orunia. To miejsce to już druga atrakcja tego typu – po Zbiorniku Wody Kazimierz – oddawana gdańszczanom i turystom przez spółkę GIWK. Zarówno zbiorniki jak i związane z nimi punkty widokowe tworzą tzw. Gdański Szlak Wodociągowy.

W otwarciu udział weźmie Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska ds. komunalnych i Jacek Skarbek, prezes spółki GIWK.

Nowy punkt widokowy uzupełni projekt Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Sp. z o.o. pn. „Spojrzenie na Gdańsk”, w ramach którego otwarto już 11 punktów. Otwarcie będzie miało charakter spektaklu muzycznego z udziałem gdańskich artystów, który poprowadzi Pan Witold Burkiewicz, znany wszystkim jako „Pan na widokach”.

Spotykamy się o godz. 12.00 na parkingu przy ulicy Nowiny, między budynkami o numerach 26 i 28. Znajduje się tam tablica wskazująca drogę dojścia do zbiornika. Szczegóły zawiera załączona poglądowa mapka. Bardzo prosimy wziąć pod uwagę, że parking jest na maksymalnie 15 aut i może zabraknąć miejsc.

Zbiornik Wody Stara Orunia powstał w 1869 roku, a jego położenie na wyniesionych wzgórzach morenowych Orunii nie było przypadkowe. Woda z drenażowego ujęcia wody w Pręgowie była w nim magazynowana, a następnie grawitacyjnie dostarczana ówczesnym mieszkańcom Gdańska w obrębie fortyfikacji miejskich. Inwestycje te zostały zrealizowane w latach 1869-1874 w ramach projektu systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, opracowanego przez Eduarda Friedricha Wiebego, i w tamtych latach był pierwszym powstałym na kontynencie europejskim kompletnym systemem wod-kan. Dzięki realizacji projektu pod nazwą Gdański Szlak Wodociągowy, to historyczne dziedzictwo miasta zostało zachowane. Odrestaurowany, prawie 150-letni zbiornik, ze względu na bytujące zimą nietoperze, jest udostępniany tylko od maja do sierpnia, ale punkt widokowy i skwer z ławeczkami będzie dostępny cały rok. W ciągu zaledwie 18 dni, kiedy można było zwiedzić wnętrze zbiornika, odwiedziło go ponad 3300 osób. Punkt widokowy pozwala podziwiać panoramę Żuław Wiślanych, Oruni, a w oddali Główne Miasto z portem i mostem wantowym.

Niewątpliwie z wszystkich gdańskich punktów widokowych ten jest wyjątkowy, pokazuje dziedzictwo kultury i bogactwo natury, Gdańsk przemysłowy i sielankowy zarazem. Widać tu wyraźnie, jak zmienia się miasto – nowe inwestycje przenikają się z historycznymi jego atrakcjami. Punkt widokowy został zagospodarowany – jest tam okrągły skwerek z drzewami, ławkami i zdrojem, z którego można się napić wody. O historii samego zbiornika, jego konstrukcji i znaczeniu dla Gdańska dowiemy się z ustawionej tam tablicy.

 

PUNKTY WIDOKOWE POWSTAŁE W RAMACH GDAŃSKIEGO SZLAKU WODOCIĄGOWEGO

  1. Zbiornik Wody Kazimierz, Wyspa Sobieszewska, ul. Lazurowa 4 (czynny od maja do września włącznie, uwaga – obowiązują zapisy) – na Zatokę Gdańską, Żuławy Gdańskie, Wyspę Sobieszewską
  2. Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, ul. Nowiny
  3. Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski, ul. Sobieskiego 6A, Góra Szubieniczna (o planowanym otwarciu punktu poinformujemy osobnym komunikatem).

Szczegóły

Data:
15/09/2018
Godzina:
10:00 - 11:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Miejsce wydarzenia

parking przy ulicy Nowiny, między budynkami o numerach 26 i 28