
- To wydarzenie minęło.
Otwarcie nowego punktu widokowego przy historycznym Zbiorniku Wody Stara Orunia
NAwigacja Wydarzeń

W sobotę 15 września 2018 r. nastąpi uroczyste otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku. Wypiętrzone wzgórza morenowe dzielnicy Orunia, sięgające miejscami nawet powyżej 50 m n.p.m., tworzą niezwykły krajobraz.
Miejska Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zaprasza w sobotę 15 września 2018 roku, o godz. 12.00 na otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku przy Zbiorniku Wody Stara Orunia. To miejsce to już druga atrakcja tego typu – po Zbiorniku Wody Kazimierz – oddawana gdańszczanom i turystom przez spółkę GIWK. Zarówno zbiorniki jak i związane z nimi punkty widokowe tworzą tzw. Gdański Szlak Wodociągowy.
W otwarciu udział weźmie Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska ds. komunalnych i Jacek Skarbek, prezes spółki GIWK.
Nowy punkt widokowy uzupełni projekt Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Sp. z o.o. pn. „Spojrzenie na Gdańsk”, w ramach którego otwarto już 11 punktów. Otwarcie będzie miało charakter spektaklu muzycznego z udziałem gdańskich artystów, który poprowadzi Pan Witold Burkiewicz, znany wszystkim jako „Pan na widokach”.
Spotykamy się o godz. 12.00 na parkingu przy ulicy Nowiny, między budynkami o numerach 26 i 28. Znajduje się tam tablica wskazująca drogę dojścia do zbiornika. Szczegóły zawiera załączona poglądowa mapka. Bardzo prosimy wziąć pod uwagę, że parking jest na maksymalnie 15 aut i może zabraknąć miejsc.
Zbiornik Wody Stara Orunia powstał w 1869 roku, a jego położenie na wyniesionych wzgórzach morenowych Orunii nie było przypadkowe. Woda z drenażowego ujęcia wody w Pręgowie była w nim magazynowana, a następnie grawitacyjnie dostarczana ówczesnym mieszkańcom Gdańska w obrębie fortyfikacji miejskich. Inwestycje te zostały zrealizowane w latach 1869-1874 w ramach projektu systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, opracowanego przez Eduarda Friedricha Wiebego, i w tamtych latach był pierwszym powstałym na kontynencie europejskim kompletnym systemem wod-kan. Dzięki realizacji projektu pod nazwą Gdański Szlak Wodociągowy, to historyczne dziedzictwo miasta zostało zachowane. Odrestaurowany, prawie 150-letni zbiornik, ze względu na bytujące zimą nietoperze, jest udostępniany tylko od maja do sierpnia, ale punkt widokowy i skwer z ławeczkami będzie dostępny cały rok. W ciągu zaledwie 18 dni, kiedy można było zwiedzić wnętrze zbiornika, odwiedziło go ponad 3300 osób. Punkt widokowy pozwala podziwiać panoramę Żuław Wiślanych, Oruni, a w oddali Główne Miasto z portem i mostem wantowym.
Niewątpliwie z wszystkich gdańskich punktów widokowych ten jest wyjątkowy, pokazuje dziedzictwo kultury i bogactwo natury, Gdańsk przemysłowy i sielankowy zarazem. Widać tu wyraźnie, jak zmienia się miasto – nowe inwestycje przenikają się z historycznymi jego atrakcjami. Punkt widokowy został zagospodarowany – jest tam okrągły skwerek z drzewami, ławkami i zdrojem, z którego można się napić wody. O historii samego zbiornika, jego konstrukcji i znaczeniu dla Gdańska dowiemy się z ustawionej tam tablicy.
PUNKTY WIDOKOWE POWSTAŁE W RAMACH GDAŃSKIEGO SZLAKU WODOCIĄGOWEGO
- Zbiornik Wody Kazimierz, Wyspa Sobieszewska, ul. Lazurowa 4 (czynny od maja do września włącznie, uwaga – obowiązują zapisy) – na Zatokę Gdańską, Żuławy Gdańskie, Wyspę Sobieszewską
- Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, ul. Nowiny
- Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski, ul. Sobieskiego 6A, Góra Szubieniczna (o planowanym otwarciu punktu poinformujemy osobnym komunikatem).
Brak komentarza