Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nec Temere Nec Timide – czyli jak to robimy w Gdańsku. O staraniach rekonstrukcji organów w kościele Bożego Ciała


NAwigacja Wydarzeń

Nec Temere Nec Timide – czyli jak to robimy w Gdańsku – jest to tytuł wykładu, a może bardziej kolejnej opowieści prof. Andrzeja Szadejki o realizacji projektu rekonstrukcji zabytkowych organów F. R. Dalitza, których zdewastowany prospekt, wciąż czeka na odrestaurowanie. I czeka też by instrument wreszcie odzyskał sobie należne miejsce przynajmniej podobne, do tego jakie pełnił w kulturze Gdańska i w kulturze tej części Europy do wybuchu II Wojny Światowej. Wydawać się może, że trzeba do tego już tak niewiele, bo przecież jest dokumentacja, przetrwało wystarczająco wiele z oryginalnego zabytku by na tej podstawie dobrać odpowiednie materiały i stworzyć brakujące części oraz podzespoły organów…

Tak naprawdę cała sprawa ruszyła niedawno, bo ok. rok temu za sprawą grupy przewodników turystycznych z Pomorskiej Organizacji Rozwoju Turystyki . To owi przewodnicy – to nie chwaląc się my – zorganizowaliśmy dwa pierwsze wykłady na niniejszy temat prof. Andrzeja Szadejki, najpierw na temat miejsca organów i muzyki organowej w dziejach Gdańska, a wykład kolejny dedykowany postaci i działalności konstruktora i organmistrza Fryderyka Rudolfa Dalitza… Potem pojawiły się kolejne działania, min. koncerty, w tym otwierający projekt upowszechniania idei odtworzenia zabytku poprzez wydarzenia muzyczne – koncert Józefa Skrzeka i Przemka Rudzia z 17 listopada 2017 roku.

O tym wszystkim dowiedzieć się można choćby przeglądając wpisy tu na naszym profilu, a także na profilu społecznościowym BRACTWO 1000 PISZCZAŁEK

Dziś projekt odtworzenia Dalitzowych organów jest już w zupełnie innym miejscu, są nowe inicjatywy, m.in. cykl koncertowy „Fortepian w Kościele” stworzony przez gdańskiego dziennikarza i producenta wydarzeń muzycznych – Marcina Jacobsona oraz Bractwo 1000y Piszczałek.

Pierwszy wykład odbył się w jesienią ubiegłego roku, drugi miał miejsce na początku tego roku w sali wykładowej Centrum Hewelianum. Dlatego jest chyba już dobry czas, by obecny, trzeci wykład był podsumowaniem i obu poprzednich, i podsumowaniem wszystkich dotychczasowych aktywności, ale też i kolejnym krokiem w kierunku upowszechniania idei.

Zapraszamy 14 września,  o godz. 19.oo, kościół pw. Bożego Ciała w Gdańsku przy ul. 3 Maja 19A.

Opowieść prof. Andrzeja Szadejko będzie bogato ilustrowana multimedialnie i to kolejny powód dla którego warto tu przyjść i poświęcić około 45 minut. Każda Wasza obecność to krok w kierunku odtworzenia śladu naszego kulturowego dziedzictwa – dlatego przybywajcie i upowszechniajcie te wiadomość.

Wykład równocześnie będzie też finałem zamkniętego spaceru turystycznego pt. „Muzyczne i nie tylko – sekrety Gradowej Góry”, organizowanego min. przez BRACTWO 1000 PISZCZAŁEK i Centrum Hewelianum, kolejnego i najnowszego sprzymierzeńca w upowszechnianiu „Dalitzowej idei”

Z A P R A S Z A M Y !!!
Pomorska Organizacja Rozwoju Turystyki
Bartosz Kozik, Jan Rezner,

Szczegóły

Data:
14/09/2018
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Pomorska Organizacja Rozwoju Turystyki

Miejsce wydarzenia

Kościół Bożego Ciała w Gdańsku ul. 3 maja 19