Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Otwarcie kolejnego punktu widokowego na Gdańskim Szlaku Wodociągowym


NAwigacja Wydarzeń

13 października miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna otwiera trzeci z kolei – po „Starej Oruni” i sobieszewskim „Kazimierzu” – punkt widokowy Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Wielkimi krokami zbliża się też finał prac związanych z projektem – jeszcze w tym roku zwiedzającym zostanie zaprezentowany Zbiornik Wody Stary Sobieski wraz z niezwykłą wystawą.

ZANIM BĘDZIE SOBIESKI – MAMY PUNKT WIDOKOWY

Tymczasem zwiedzający mogą się nacieszyć panoramą miasta z otwieranej w sobotę platformy widokowej. Można z niej podziwiać Wrzeszcz, Przymorze, a przy ładnej pogodzie widać morze i klif orłowski. Stojąc na wzgórzu można również zobaczyć rozległy kompleks rozrzuconych budynków Politechniki Gdańskiej. Okazuje się, że zbiornik wody, przy którym jest punkt widokowy, nie jest tu jedynym obiektem wodociągowym. Na wyciągnięcie ręki wzrok przykuwa charakterystyczna, ciemnoczerwona, kominowa wieża ciśnień, wybudowana z cegły w latach 1900-1904, na potrzeby ówczesnej szkoły technicznej. Jest jakby „przytulona” do budynku obok. Działała jeszcze w latach 60.tych ubiegłego wieku.

– Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski to kolejne wyjątkowe miejsce, które przygotowaliśmy w ramach realizacji projektu pod nazwą Gdański Szlak Wodociągowy. Ideą Szlaku jest udostępnienie i uatrakcyjnienie miejsc związanych z mało znaną, a już prawie 150.letnią historią, systemu wodociągowo-kanalizacyjnego Gdańska. Stworzyliśmy tu przestrzeń do podziwiania otaczającego nas krajobrazu, z ławkami i platformą widokową. Dodatkowo, istniejący obok cmentarz urnowy został ogrodzony i zagospodarowany. Po drodze można się też napić wody z naszego zdroju. Jestem przekonany, że ten element Szlaku, podobnie jak pozostałe, które już przygotowaliśmy i udostępniliśmy mieszkańcom i turystom, zostanie niejako odczarowany i obdarzony na powrót dobrą energią – mówi Jacek Skarbek, prezes spółki GIWK.

Tradycyjnie otwarciu widoku towarzyszyć będzie spektakl artystyczny, tym razem pn. „Jak dobrze mieć sąsiada czyli spotkanie z balladą na Gdańskim Szlaku Wodociągowym”, którego reżyserem jest Witold Paweł Burkiewicz, scenograf przestrzeni, twórca projektu „Spojrzenie na Gdańsk”.

JAK TU TRAFIĆ?

Na punkt widokowy prowadzą dwie drogi, obie wyłącznie piesze. Najprostsze i najkrótsze dojście to utwardzona dość stroma droga gruntowa od ul. Sobieskiego, między działkami, która zaczyna się zaraz za kamienicą przy ul. Sobieskiego 2. Drugie dojście jest możliwe od ul. Traugutta, pieszym szlakiem od cerkwi wzdłuż ogrodzenia stadionu piłkarskiego. Dojścia zostały oznaczone specjalnymi tablicami z logo spółki GIWK.

Szczegóły

Data:
13/10/2018
Godzina:
10:00 - 11:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , , , ,

Organizator

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Miejsce wydarzenia

punkt widokowy na koronie Zbiornika Wody Stary Sobieski